Wynajmij
ogrodzenie
online
segregacja smieci 400x350 - Jak powinna wyglądać segregacja śmieci ?
2021-01-15 Łukasz Kamiński

Wielu z nas zastanawia się jak powinna wyglądać segregacja śmieci. Nie ma w tym nic dziwnego skoro nacisk na jej prawidłowy przebieg wzrasta z każdym rokiem. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka.

Pierwszym i najważniejszym jest ochrona środowiska, a drugim ekonomia. Śmieci pochodzące z selektywnej zbiorki są tańsze w zagospodarowaniu od zmieszanych. Segregacja nieczystości ma jednak dużo szersze znaczenie niż nam się wydawało. W sposób selektywny powinniśmy zbierać takie śmieci jak:

Segregacja śmieci – podstawowe grupy odpadów

  • Odpady komunalne – aby odpowiedzieć na pytanie jak powinna wyglądać segregacja śmieci trzeba przyjrzeć się pojemnikom, które stoją przed naszymi posesjami. Zazwyczaj jest ich 5 i reprezentują one takie frakcje odpadów jak: metale, tworzywa sztuczne, papier, szkło, bio i śmieci zmieszane. Każdy z Państwa bez większego kłopotu jest w stanie posegregować odpady komunalne, a dodatkową wiedzę w tym zakresie pozyskać z przygotowanego przez nas słownika.
  • Odpady budowlanesegregacja śmieci dotyczy także odpadów budowlanych. Takie nieczystości jak gruz powinny być oddzielone od innych odpadów budowlanych i składowane w odrębnym kontenerze. Nieczystości z grupy „17” można dostarczyć za darmo do PSZOK lub wynająć w tym celu kontener działającej na Państwa obszarze firmy komunalnej. Prawidłowe postępowanie z odpadami po sprawia, że w skali makro nie rosną ceny za ich wywóz.
  • Gabaryty – idąc przez osiedla w zabudowie wielolokalowej bardzo często można spotkać się z widokiem mebli, które wystają z pojemników i kontenerów na śmieci zmieszane. Temat ten nie jest żadnym novum, gdyby spojrzeć na zapytania jakie kierujecie choćby do wyszukiwarki. Fraza „gdzie wyrzucać gabaryty ?” jest jednym z częściej poszukiwanych haseł przez osoby z całego kraju. O problemie odpadów o ponadnormatywnym rozmiarze wspominaliśmy także na naszym blogu.
  • Zużyty sprzęt elektryczny i elektronicznysegregacja śmieci nie może omijać przedmiotów, których źródłem zasilania jest prąd. Są one dziś w powszechnym użyciu, co jest widomym znakiem naszych czasów. Odpady elektryczne trzeba zagospodarowywać oddzielnie tzn. zawieść je do PSZOK, sklepu z AGD i RTV lub oddać podczas mobilnej zbiórki w Państwa gminie. Wiele osób próbuje upraszczać sobie sprawę i upłynnia elektronikę w kubłach na śmieci, klasyfikując je na podstawie materiału, który dominuje w ich budowie. Taki proceder jest nielegalny i grozi karą grzywny do 5000 złotych.
  • Odpady niebezpieczne oraz leki – wszystko co nie stanowi wymienionych przez nas wcześniej grup odpadów może być odpadem potencjalnie niebezpiecznym. Jeśli więc w naszym domu znajdziemy różnego rodzaju chemikalia, substancje niewiadomego pochodzenia czy leki to powinniśmy o ścieżkę postępowania z nimi zapytać pracownika urzędu gminy. Część z tych śmieci będzie mogła trafić do PSZOK, a jeszcze inne będzie trzeba zagospodarować w sposób komercyjny.

 

Jak powinna działać segregacja śmieci ?
Jak powinna działać segregacja śmieci ?

Zobacz także: