Wynajmij
ogrodzenie
online
zimowa sliskosc drog 400x350 - Jak zwalczać zimową śliskość chodników ?
2021-02-10 Łukasz Kamiński

W okresie zimy wiele osób zastanawia się jak zwalczać śliskość chodników. Trwająca właśnie mrozy tylko przypomniały ten problem. Otóż, pierwszy raz od bodajże dekady mamy do czynienia z żywiołem, o którym już nieco zapomnieliśmy.

Prognozy pogody na luty 2021 nie pozostawiają złudzeń. Ujemne temperatury i opady śniegu mają z nami zostać na dłużej. Ich efektem będzie zatem na pewno pokrycie sąsiedztw naszych posesji śniegiem oraz lodem. Na tą okoliczność odpowiednie środki przygotowały markety, lokalne hurtownie oraz sklepy powierzchniowe. Można w nich znaleźć przede wszystkim:

Czym zwalczać śliskość chodników ?

  • Sól drogową – odpowiedzią na pytanie: jak zwalczać śliskość chodników może być sól drogowa. Różni się ona od tradycyjnej tym, że podwyższoną gramaturę i nie nadaje się do spożycia. W sprzedaży dostępne są worki o pojemności od 5 do 25 kilogramów, a także sól luzem, którą mogą nabyć administratorzy nieruchomości. Chlorek sodu działa dobrze w temperaturach, które są bliskie 0 stopni Celsjusza. Jeśli więc na dworze jest silny mróz to lepiej użyć czegoś innego. Optymalna dawka soli to 25 – 30 gramów na 1 metr kwadratowy.
  • Mieszanka drogowa – jeśli opadowi śniegu towarzyszy bardzo niska temperatura to może się okazać, że sól drogowa nie zda egzaminu. Na ubity śnieg, który miejscami zamienił się w lód lepsza będzie mieszanina piachu z solą. Jedną z jej właściwości jest to, że oprócz działania rozpuszczającego wierzchnią warstwę zmrożonej ziemi może ona ją nieco uszorstnić. Jeśli więc wysypiemy mieszanką na chodnik przy naszym domu to pewnością ustrzeże to domowników przed możliwymi obrażeniami. Efektem ubocznym stosowania mieszanki jest konieczność jej późniejszego uprzątnięcia.
  • Chlorek wapnia – chlorek wapnia jest stosowany przez służby drogowe w momencie gdy temperatura wykazuje tendencje mocno spadkowe. Jest on alternatywą do soli drogowej oraz mieszanki, gdyż za jego pomocą można rozpuścić zalegający lód. Substancja ta jest trudna do dostania w sklepach, ale bez przeszkód można ją nabyć w Internecie. Ten nieorganiczny związek chemiczny używa się w momencie, gdy zawodzą inne środki.

 

Walczymy z zimową śliskością chodników
Walczymy z zimową śliskością chodników

Zobacz także: