Wynajmij
ogrodzenie
online

Gdzie Wyrzucić Drewno? Do Jakiego Kosza Stare Deski Impregnowane?

vintage g42f7e9ef2 1280 400x350 - Gdzie Wyrzucić Drewno? Do Jakiego Kosza Stare Deski Impregnowane?
2022-08-12 Łukasz Kamiński

Segregacja odpadów to temat coraz lepiej znany i doceniany przez społeczeństwo. Podpowiadamy gdzie wyrzucić drewno, by mogło zostać poddane recyklingowi. To cenny i drogi materiał, którego zasoby są ograniczone, dlatego warto zadbać o jego ponowne wykorzystanie, by chronić naszą planetę. Drewno poużytkowe jest poddawane ponownej obróbce, co zapobiega wycince kolejnych drzew, a przez to jest korzystne dla środowiska.

Recykling, czyli ponowne wykorzystywanie tych samych odpadów zmniejsza ich ilość na wysypiskach. W ten sposób świadomi konsumenci mogą znacznie przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia Ziemi. Potrzebne są do tego tylko odpowiednie kosze na śmieci, które oferuje nasz sklep z pojemnikami na odpady. Oferujemy zarówno takie do użytku domowego, jak i komunalnego. Dzięki nim segregacja odpadów jest prosta! Z artykułu dowiesz się dziś, gdzie wyrzucić stare deski lub drewno impregnowane.

Co to są odpady drewniane i co do nich zaliczamy?

Odpady drewniane są to wyroby i elementy z drewna, które nie mogą być już dłużej użytkowane. Zalicza się do nich również drewno, które pozostaje niewykorzystane po obróbce. Surowce te dzielą się na cztery grupy:

  • pierwsza to odpady powstałe z przerobu drewna oraz palety i opakowania,
  • druga to tworzywa drzewne oraz meble i inne wyroby z nich zrobione,
  • trzecia — drewniane okna, drzwi, ramy, płoty oraz różne elementy konstrukcyjne,
  • czwarta to drewno, które jest zabezpieczone impregnatem, czyli na przykład meble ogrodowe lub domowe.

Najatrakcyjniejsze jest drewno z pierwszej grupy, bo nie zawiera żadnych domieszek chemicznych.

Dlaczego warto segregować drewno?

To jak potraktujesz zużyte drewno i do jakiego kosza je wrzucisz, może przynieść wiele korzyści w postaci jego dalszego użytkowania. Drewno poużytkowe można wykorzystać na różne sposoby. Najczęściej przerabia się je na trociny, które są potem wykorzystywane jako podkłady dla zwierząt lub na korę użytkowaną następnie w rolnictwie i ogrodnictwie. Ze zużytego drewna można też wytworzyć płyty wiórowe i pilśniowe do produkcji mebli.

Znaczna część odpadów drewnianych to materiał opałowy, który może być również przerabiany na węgiel drzewny. Przetwarza się je także biologicznie na przykład na komposty czy substancje humusowe oraz chemicznie na masy celulozowe lub cukier.

A gdzie należy wyrzucić drewno? Możliwości są tu dwie:

  • drewno trzeba oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych,
  • nieduże elementy drewniane można natomiast wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Wszystko zależy od jego ilości i wielkości poszczególnych elementów. Poniżej przedstawiamy jeszcze dwa szczególne przypadki.

Gdzie wyrzucić stare deski?

Stare deski, które zostają na przykład po remoncie domu czy mieszkania należy wyrzucić do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Nie zaliczają się one do odpadów komunalnych, więc ich umieszczenie w koszu może skończyć się mandatem nawet do 500 zł.

Zabronione jest ponadto wypalanie zużytych desek, gdyż mogą one zawierać w sobie substancje niebezpieczne. Nie sprawdzą się one wiec jako opał, przynajmniej, zanim nie zostaną poddane recyklingowi.

Gdzie wyrzucić drewno impregnowane?

Wszystko zależy tutaj od wielkości odpadów z drewna impregnowanego. Małe kawałki lub ścinki mona umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. Duże kawałki powinny być oddane podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Harmonogramy zbiórek są ustalane i udostępniane przez każdą gminę.

Podsumowanie

Wiesz już, gdzie wyrzucić drewno i jego poszczególne rodzaje. Innym sposobem na jego utylizację może być po prostu oddanie go do ponownego wykorzystania sąsiadowi lub znajomemu, Jeśli dysponujesz dużymi deskami, można z nich zrobić na przykład budę dla psa czy zbić komórkę.

Oczywiście odpady drewniane muszą się do tego nadawać i mieć odpowiednie gabaryty. W pozostałych przypadkach pozostają Ci Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub właściwe kosze na śmieci sklep internetowy Odpady.org ma w asortymencie ich pełny wybór!

Zobacz także: