Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucac metal 400x350 - Gdzie wyrzucać metal ?
2020-04-18 Łukasz Kamiński

Wiele osób miewa codzienne dylematy dotyczące zagospodarowania odpadów. Bywają one różne i zależą w dużej mierze od sytuacji. Jednym z większych problemów jest kwestia tego, gdzie wyrzucać metal. Odpad ten towarzyszy nam bowiem od zarania dziejów, a jego pozostałości odkrywają w ziemi kolejne pokolenia archeologów.

Współcześni mieszkańcy naszej planety funkcjonują jednak nieco inaczej od swoich przodków. Z uwagi na zły stan środowiska i większą świadomość staramy się zagospodarować możliwie dużo nieczystości, a niektóre z nich wykorzystać na nowo poprzez recykling. Tak właśnie dzieje się z metalem. Fakt, że problem jest warto uwagi zauważył nawet Ustawodawca. W znowelizowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jedna z frakcji odpadów otrzymała nazwę „metale i tworzywa sztuczne”. Wróćmy jednak do szczegółów i przyjrzyjmy się przedmiotom z tego surowca w naszym otoczeniu. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć możemy:

Dajemy rady, gdzie wyrzucać metal

  • Puszki po jedzeniu i napojach – na pytanie gdzie wyrzucać metal odpowiedź byłaby prostsza, gdyby sprowadzić ją jedynie do puszek po jedzeniu i napojach. Te zaś możemy bez żadnego problemu wyrzucić do żółtych pojemników lub worków na odpady. Przed tą czynnością puszek nie trzeba jakoś specjalnie przygotowywać, a co najwyżej usunąć z nich co większe zabrudzenia
  • Manualny sprzęt AGD i drobne narzędzia – takie przedmioty jak tradycyjny czajnik, sztućce czy też tarki do warzyw również zbudowane są z różnych stopów metali. Czasami jest to aluminium, a kiedy indziej miedź czy też żelazo. Jakby nie patrzeć są to również metale, które powinniśmy po zużyciu umieścić w przydomowym pojemniku lub worku o żółtej barwie. Należy jednak zachować w tej czynności zdrowy rozsądek i umiar. Wyrzucenie ostrych noży czy też innych narzędzi o szpiczastych końcówkach może zranić osoby pracujące przy taśmie w zakładach zagospodarowania odpadów. W tym przypadku zdecydowanie bardziej polecamy skup złomu lub PSZOK. Warto również uprzedzić obsługę jednego lub drugiego miejsca o naszym zamiarze wyrzucenia rzeczy, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie.
  • Igły medyczne – wiele osób, które cierpią na choroby przewlekłe musi samodzielnie wykonywać sobie zastrzyki. Siłą rzeczy powstają przy tej okazji igły, których nie powinno wrzucać się do koszy na metale i tworzywa sztuczne. W zależności od Gminy miejsce ich zagospodarowania będzie albo wspomniany wcześniej Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów, albo wskazany punkt apteczny.
  • Sprzęt elektro – wiele osób ma swój własny pomysł na temat tego gdzie wyrzucać metal. Nie dość, że narażają się one na poważny wypadek to jeszcze mogą dzięki swojemu postepowaniu narazić się na konsekwencje prawne. Mówiąc o nich, mamy na myśli przede wszystkim osoby, które podejmują się prób samodzielnego demontażu sprzętu elektro. Portal Odpady.org zdecydowanie potępia tego typu zachowanie i przypomina, że każdy sprzęt elektro, który zawiera w sobie metal musi w całości trafić do PSZOK, sklepu z RTV i AGD lub do firmy obsługującej daną okolicę w zakresie wywozu śmieci.

 

Gdzie wyrzucać metal ?
Gdzie wyrzucać metal ?

Zobacz także: