Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucac odpady zielone 400x350 - Gdzie wyrzucać odpady zielone ?
2019-09-05 Łukasz Kamiński

Jesień to bardzo specyficzny okres, jeżeli chodzi o odpady. Miesiące takie jak wrzesień i październik kończą okres wegetatywny większości roślin i sprawiają, że zaczynamy dostrzegać problem odpadów zielonych.

Na pytanie gdzie je wyrzucać, istnieje kilka odpowiedzi. Dziś zastanowimy się jak sprawić, aby proces ten był przebiegał optymalnie. Pozbycie się problemu, pozwoli nam nie tylko na chwilę oddechu, ale również pozytywnie wpłynie na wygląd naszego ogrodu czy działki ROD. Przez ostatnie 6 lat mieszkańcy w pozbywaniu się odpadów BIO znalazły sojusznika. O dziwo są nim znowelizowane przepisy odpadowe, które obligują Samorządy do zbiórki odpadów biodegradowalnych. Nieczystości zielone mogą więc być składowane w:

Wiemy, gdzie wyrzucać odpady zielone

  • Pojemnikach – pojemniki koloru brązowego to jedna z najlepszych solucji w rozważaniach o końcowym przeznaczeniu odpadów zielonych. Mogą się w nich znaleźć takie nieczystości jak trawa, liście, chwasty i drobne gałązki. Należy dołożyć wszelkich starań, aby śmieci biodegradowalne nie były zanieczyszczone budowlanką czy gruzem. Końcowym stadium ich życia jest przecież kompost, który można powtórnie wykorzystać. W okresie wzmożonego zapotrzebowanie na kosze do bio można chęć ich otrzymania zgłosić do Urzędu Gminy lub dokupić we własnym zakresie.
  • Workach – system zbiórki odpadów w naszym kraju można podzielić na pojemnikowy, workowy oraz mieszany. Ten ostatni przewiduje przeważanie kosze do odpadów zmieszanych i worki do zbiórki selektywnej. Na selekty składają się takie frakcje jak: plastik, szkło, papier oraz wspomniane wcześniej bio. Odpady zielone należy gromadzić w workach koloru brązowego. Jeśli przewidujemy prace porządkowe na terenach zielonych powinniśmy poprosić ekipę wywozową o pozostawienie nam większej ilości tychże opakowań. Zabezpieczymy w ten sposób naszą przestrzeń do składowania nieczystości zielonych.
  • Przydomowym kompostowniku – w ideale odpady zielone powinny być gromadzone w przydomowych kompostownikach. Taki stan rzeczy najpełniej pozwala na ich wykorzystanie. Powstały nawóz można z powodzeniem wykorzystać do ponownego zasilania gleby, przy ograniczonym zużyciu jego syntetycznych odpowiedników. Warto rozważyć jego założenie, o ile oczywiście mamy wystarczającą ilość miejsca.
Gdzie wyrzucać odpady zielone ?
Gdzie wyrzucać odpady zielone ?

Zobacz także: