Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucac baterie 400x350 - Gdzie wyrzucać baterie ?
2019-09-13 Łukasz Kamiński

W dzisiejszym świecie wiele przedmiotów codziennego użytku zasilanych jest prądem. Ze źródeł napięcia korzystają komputery, sprzęty AGD, a także zabawki czy inne urządzenia, które są nam przydatne przy różnych okazjach. Dość często wykorzystywane są w nich baterie.

W konsekwencji powyższego pojawia się dylemat, gdzie je wyrzucać. Baterie nie powinny trafiać do „zwykłych” pojemników na odpady. W ich składzie znajduje się cały szereg substancji niebezpiecznych, które mogą poważnie naruszyć stan środowiska. Na dzień dzisiejszy najlepszym przeznaczeniem tego rodzaju nieczystości są:

Wiemy, gdzie wyrzucać baterie

  • Pojemniki znajdujące się w wybranych hipermarketach – w niektórych sklepach wielkopowierzchniowych można znaleźć pojemniki służące do zbiórki odpadów takich jak świetlówki, drobny sprzęt elektro czy właśnie baterie. Robiąc zakupy warto pamiętać, aby mieć je przy sobie. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się ich zgodnie z obowiązującym prawodawstwem, ale także zapamiętamy, że musimy zaopatrzyć się w ich nowe odpowiedniki.
  • Zbiorniki usytuowane w szkołach i przedszkolach – wiele ośrodków edukacyjnych prowadzi zbiórki odpadów innych niż te z którymi mamy do czynienia na co dzień. Organizatorzy tychże wydarzeń premiują jednostki, które podczas akcji ekologicznych zbiorą najwięcej śmieci. Bardzo często w skład takich zbiórek wchodzą również baterie. Warto zapytać swoje pociechy, kiedy tego typu wydarzenie odbędzie się w naszym pobliżu.
  • Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) – nie zawsze jest nam po drodze na zakupy, a często nasze dzieci już dawno opuściły mury szkoły. W takiej sytuacji pozostaje nam alternatywa w postaci punktów, gdzie można pozbyć się odpadów. PSZOK – i przyjmują śmieci za darmo i prawie zawsze istnieje w nich możliwość pozbycia się baterii. Aby dowiedzieć się gdzie znajduje się tego typu miejsce, trzeba odwiedzić stronę swojego Urzędu Miasta/Gminy. Warto zwrócić uwagę na jego godziny otwarcia. Nie zawsze PSZOK – i czynne są przez cały tydzień.
Gdzie wyrzucać baterie ?
Gdzie wyrzucać baterie ?

 

Jak widać istnieje sporo alternatyw w temacie, gdzie wyrzucać baterie. Każdy z nas powinien wybrać jedną z nich i zadbać o to, aby nie zasilać odpadami niebezpiecznymi i tak już zanieczyszczonej planety.  Warto krzewić tą wiedzę także wśród naszych znajomych.

Zobacz także: