2018-12-31
Nawet najlepsze pojemniki na odpady nie zdadzą swojego egzaminu, jeśli miejsce ich posadowienia będzie źle przygotowane. Sposób rozmieszczenia oraz umiejscowienie ma niebagatelny wpływ na prowadzenie segregacji, czy porządek wokół danego stanowiska. Niestety nie wszystkie punkty gromadzenie odpadów (PGO) spełniają oczekiwane przez mieszkańców standardy.
Czasami poszczególne PGO są przygotowane w sposób nielogiczny, a nawet i poniekąd śmieszny. W tym krótkim artykule postaramy się przybliżyć Państwu tajniki efektywnego przygotowania obszaru w którym będą znajdować się kosze na nieczystości. Do najważniejszych prawideł determinujących jego późniejszą efektywność zaliczyć możemy:
Punkt gromadzenia odpadów to inaczej PGO
- Właściwe podłoże – każdy pojemnik na odpady typu MGB waży minimum kilkanaście kilogramów. Masa pustego zbiornika to około 10 – 12 kilogramów. Do tego trzeba doliczyć jeszcze ładunek, który w przypadku odpadów zmieszanych i szkła może urosnąć nawet czterokrotnie. Jeśli zatem, grunt pod pojemniki będzie piaszczysty lub gliniasty to istnieją spore szanse, że ekipa wywozowa będzie miała spory problem z ich doprowadzeniem do zasypu śmieciarki. Po opadach deszcze lub śniegu, może się okazać to nawet niemożliwe. Najlepiej zatem miejsce pod pojemniki wyłożyć kostką brukową lub wyasfaltować.
- Odpowiednia przestrzeń – w ostatnim czasie w naszym kraju nastała moda na tzw. apartamentowce. Często są one stawiane w dzielnicach, które z czasem mają nabrać prestiżu i zyskać miano ekskluzywnych. Takie zapędy może jednak ograniczyć błąd, który jest popełniany nader często już na etapie ich projektowania. Zdarza się, że punkt na pojemniki do odpadów jest za mały w stosunku do liczby osób, które mają z niego korzystać. Jedna dorosła osoba wytwarza tygodniowo około 30 litrów śmieci tygodniowo. Planując miejsce składowania nieczystości, warto mieć pod ręką kalkulator i przyjąć właściwe wytyczne.
- Odległość od między pojemnikami – w chwili obecnej w naszym kraju zbiera się selektywnie plastik, szkło, papier, bio i odpady zmieszane. Bywa jednak, że zamiast do właściwych kubłów, śmieci „lądują” w tych koszach które są najbliżej. Ważną kwestią organizacji punktu gromadzenia odpadów jest kryterium odległościowe. Z naszych obserwacji wynika, że selektywna zbiórka ma sens tylko wtedy, kiedy odległość od otworów wrzutowych nie będzie przekraczać 10 metrów.
- Przygotowanie altany śmietnikowej, ale tylko w ostateczności – wielu menedżerów odpowiedzialnych za wywóz nieczystości na swoich posesjach dąży do wybudowania altan śmietnikowych. Uważają oni, że zamknięcie pojemników rozwiąże ich wszystkie śmieciowe zawirowania. Z jednej strony takie rozwiązanie jest dobre, gdyż ukrywa ewentualne braki w wywozie nieczystości, podrzucone gabaryty oraz niweluje fetor. Bywa jednak, że altany są za małe i brygady, które chcą opróżnić pojemniki, nie są w stanie nimi manewrować. W konsekwencji powyższego kosze są pozostawiane w nieładzie lub „klapami do wewnątrz”. Osobny problem to także klucze. Trzeba je nie tylko dostarczyć lokatorom, ale również pracownikom firmy odbierającej nieczystości. Z doświadczenia wiemy, że są one bardzo często gubione lub znikają w niewyjaśnionych okolicznościach.
Zobacz także: