Wynajmij
ogrodzenie
online
ducks g4775818be 1280 400x350 - Gdzie wyrzucać zużyte pampersy?
2022-05-26 Łukasz Kamiński

Wielu młodych rodziców może zastanawiać się, do jakiego worka wrzucać pampersy. Temat ten jest bardzo ważny nie tylko z uwagi na fakt, że obecnie jednorazowe pieluchy dla dzieci są w powszechnym użyciu, ale i ze względu na obowiązującą od 1 stycznia 2020 roku segregację śmieci. Jako sklep z pojemnikami na odpady oferujemy wszystkie wymagane ustawowo kolory koszy na śmieci, czyli żółty, zielony, brązowy, niebieski i czarny. Wiemy, jak ważna jest prawidłowa segregacja zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ze względów ekonomicznych. Część odpadów może być poddana recyklingowi i wrócić do obiegu, co ułatwia ich prawidłowa selekcja.

Gdzie należy wyrzucać zużyte pampersy?

Obowiązujący w Polsce system segregacji śmieci opiera się o pięć frakcji, do których przypisane są odpowiednie kolory pojemników.

  • metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty) – wrzucane tu odpadki powinny być pozbawione resztek jedzenia i w miarę możliwości zgniecione, aby zabierały mniej miejsca;
  • papier (kolor niebieski) – papierowe śmieci powinny być pozbawione wszelkich spinaczy, zszywek czy elementów plastikowych;
  • szkło (kolor zielony) – wrzucane tu produkty muszą być suche i czyste, a także niepotłuczone,
  • odpady biodegradowalne (kolor brązowy) – odpowiedni dla resztek jedzenia, elementów roślin, drzew i krzewów. Wszystkie śmieci należy wrzucać luzem, bez opakowań plastikowych lub papierowych,
  • zmieszane (kolor czarny) – tutaj wrzucane są wszystkie śmieci, których nie da się zaklasyfikować do powyższych grup i poddać recyklingowi.

Na koszach na odpady umieszczone są też opisy, informujące o rodzaju śmieci, jakie można do nich wrzucać. Jednak mimo tego ułatwienia zdarzają się pomyłki, nieznajomość składów poszczególnych odpadów lub po prostu wątpliwości, do której z kategorii zakwalifikować nietypowe odpadki.

Pytanie, gdzie wyrzucać zużyte pampersy nurtuje każdą osobę, która stanie przed tym dylematem po raz pierwszy. Odpowiedzi nie ułatwia mieszany skład tych produktów. Producenci pieluch podają, że znajdują się tam: poliester, polipropylen, elastan i celuloza. Taka kombinacja nie kwalifikuje ich do wrzucenia do żadnego z koszy na selektywne odpadki. Pampersy powinny więc trafić do pojemnika na odpady zmieszane, tego w kolorze czarnym i zostać poddane utylizacji wraz z podobnymi materiałami higienicznymi.

Wiadomo już, do jakiego worka wrzucać zużyte pampersy. A dlaczego nie mogą być poddawane recyklingowi? Wraz z chusteczkami higienicznymi czy tamponami należą one do artykułów higienicznych, mających kontakt z wydzielinami ludzkiego ciała. Mogą być źródłem różnych groźnych drobnoustrojów i stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Z tego też względu nie należy nigdy wyrzucać zawartości pampersa w żadnym innym miejscu, np. kompostowniku czy do pojemnika BIO. Analogicznie pojemnik na odpady zmieszane jest też miejscem, gdzie należy wyrzucać maseczki na twarz. Oprócz tego nie wszystkie materiały, z których są wykonane, nadają się do odzysku.

Zobacz także: