Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucac dezodoranty 400x350 - Gdzie wyrzucać dezodoranty ?
2020-03-05 Łukasz Kamiński

Pytanie pod tytułem gdzie wyrzucać dezodoranty, nie miałoby większego znaczenia, gdyby nie fakt, że prawie każdy z nich korzysta. Aby lepiej zrozumieć w jaki sposób z pozoru błahe przedmioty oddziałują na środowisko musimy uzmysłowić sobie skalę całego problemu. Średnia waga jednego opakowania po dowolnym dezodorancie wynosi kilkadziesiąt gram.

Można założyć, że zużywamy minimum 1 tego typu produkt miesięcznie. Mnożąc te wartości przez wielkość populacji robi się z tego całkiem pokaźna góra śmieci, które warto poprawnie zutylizować. Ale dezodorant jest dezodorantowi nierówny.  Każdy z tych towarów został wykonany w inny sposób i to nie tylko pod kątem składu czy nuty zapachowej. Najważniejszą kwestią pod kątem odbioru nieczystości jest oczywiście materiał, w którym jest przechowywany. Możemy go podzielić w następujący sposób:

Gdzie wyrzucać dezodoranty ?

  • Dezodoranty w sprayu – typowy dezodorant składa się ze sprzężonej cieczy, która jest umieszczona w metalowej butelce z plastikową końcówką i nakrętką. Po zużyciu opakowanie zamienia się w odpad, który powinien być umieszczony w dwóch różnych pojemnikach. Część metalową wyrzuca się do kosza na śmieci zmieszane, a plastikową do żółtego kosza na metale i tworzywa sztuczne.
  • Dezodorant w kulce i w sztyfcie – wiele osób zamiast tradycyjnych dezodorantów wybiera ich odpowiedni w kulkach lub w sztyfcie. Opakowania te są o tyle mniej problematyczne, że od razu wiadomo jak powinniśmy z nimi postąpić. W myśl obowiązujących przepisów wyrzuca się je do kosza na śmieci do metalu i tworzyw sztucznych.
  • Dezodoranty perfumowane i wody toaletowe – na pytanie, gdzie wyrzucać dezodoranty zapakowane w opakowanie ze szkła nie ma do końca jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli buteleczka jest bliższa tej po piwie czy napoju to można ją wyrzucić do szkła. Bardzo często jednak materiał, z którego zostało wykonane opakowanie jest zgoła odmienny. W tej sytuacji musi ona zasilić strumień nieczystości zmieszanych.

 

Wiemy, gdzie wyrzucać dezodoranty
Wiemy, gdzie wyrzucać dezodoranty

 

Aby dowiedzieć się gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach, warto dodatkowo wczytać się w instrukcje na ich etykietach. Solidną porcję wiedzy można uzyskać studiują materiały na temat szczegółowej segregacji odpadów.  

Zobacz również: wywóz gruzu Grudziądz

Zobacz także: