Wynajmij
ogrodzenie
online

Gdzie wyrzucać maseczki i jednorazowe rękawiczki ochronne ?

gdzie wyrzucac maseczki i rekawiczki 400x350 - Gdzie wyrzucać maseczki i jednorazowe rękawiczki ochronne ?
2020-04-26 Łukasz Kamiński

Wiele osób, które świadomie podchodzą do zagadnień związanych z ochroną środowiska miewa w ostatnim czasie dylematy dotyczące tego gdzie wyrzucać maseczki i jednorazowe rękawiczki ochronne.

Nie ma w tym nic dziwnego skoro obowiązek ich noszenia został na nas nałożony obligatoryjnie. Przypominamy, że z dniem 16.04.2020 r. każdy z nas musi zmierzyć się z koniecznością zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Oczywiście istnieją odstępstwa od tej reguły, ale większość z nas je zna i nie będziemy się w nie zagłębiać. Powszechność stosowania środków ochrony bezpośredniej sprawia, że przy okazji pandemii koronawirusa powstają odpady, które budzą cały szereg wątpliwości. Chcąc je rozwiać trzeba spojrzeć na nie nieco szerzej. Należy zatem tego typu przedmioty potraktować co najmniej dwutorowo, rozdzielając opakowanie w którym są przechowywane od nich samych. Należy zatem postępować z nimi w następujący sposób:

Gdzie wyrzucać maseczki i jednorazowe rękawiczki ochronne ?

  • Maseczki i jednorazowe rękawiczki ochronne wyrzucać do odpadów zmieszanychmaseczki przeciwwirusowe i rękawiczki ochronne zbudowane są najczęściej z tworzyw sztucznych i różnego rodzaju materiałów tekstylnych. I choć te pierwsze substancje predysponowałyby je do składowania w pojemnikach koloru żółtego to nie można zapominać, że mają one kontakt z naszymi wydzielinami. Z racji tego trzeba je umieszczać w koszach na śmieci niesegregowane podobnie jak inne artykuły higieniczne. W dobie zagrożenia naszego zdrowia i życia można między nimi a np. podpaskami czy chusteczkami do nosa postawić znaków równości. Podobnie sprawy wyglądają z maseczkami. Nie należy ich wyrzucać do pojemników na odzież ani tkaniny. W myśl obowiązujących przepisów ich jedynym przeznaczeniem są zbiorniki na zmieszane odpady komunalne. Oczywiście tego rodzaju prawidłowość dotyczy jedynie środków ochrony bezpośredniej, które pochodzą z naszego normalnego bytowania. Odpady ze szpitali czy ośrodków zdrowia wywożone są na podstawie umowy, którą dany podmiot podpisuje z wyspecjalizowanym odbiorcą odpadów medycznych. 
  • Opakowania po maseczkach i jednorazowych rękawiczkach ochronnych wyrzucać do odpadów segregowanych – maseczki i jednorazowe rękawiczki ochronne są dostępne na rynku w wielu różnorodnych opakowaniach. Są to najczęściej kartonowe pudełka czy też woreczki z folii LDPE. W tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby karton czy worek po ich wyjęciu z opakowania zbiorczego zagospodarować w odpowiednim pojemniku. Postępując w ten sposób chronimy naszą planetę przed nadmiarem dodatkowych odpadów.

 

Gdzie wyrzucać maseczki i jednorazowe rękawiczki ochronne ?
Gdzie wyrzucać maseczki i jednorazowe rękawiczki ochronne ?

Zobacz także: