Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucac szklo 400x350 - Gdzie wyrzucać szkło ?
2019-08-04 Łukasz Kamiński

Szkło to jeden z tych odpadów, które są niezwykle istotne w kontekście osiągania odpowiednich poziomów recyklingu. Jest ono obok tworzywa sztucznego, metalu, bio oraz papieru jednym z surowców, które podlegają selektywnej zbiórce nieczystości.

Dobry współczynnik ciężaru w stosunku do objętości sprawia, że szkło jest chętnie odbierane przez firmy komunalne. Należy zadbać zatem o to, aby  oddzielić je od strumienia śmieci zmieszanych. Służą temu odpowiednie pojemniki koloru zielonego oraz worki. Szkło szkle jest jednak nierówne. Wiele osób mylnie interpretuje jego przeznaczenie i doprowadza do tego, że właściwy surowiec posiada sporą dawkę zanieczyszczeń. Warto więc przyjrzeć mu się dokładniej. We współczesnym świecie ze szkła lub materiałów szkło podobnych  zbudowanych jest bardzo wiele dóbr. Zaliczamy do nich:

Gdzie wyrzucać szkło ?

  • Opakowania – butelka po piwie, mleku czy napoju to najczęściej spotykany rodzaj szkła. Każdy ze wcześniej wspomnianych odpadów nadaje się do recyklingu i dlatego nie powinniśmy go wyrzucać z innymi rodzajami śmieci. Oprócz troski o środowisko ważna jest tu także ekonomia. Tona szkła w RIPOKU kosztuje raptem kilkanaście złotych. Śmieci niesegregowane potrafią być nawet kilkadziesiąt razy droższe. Dbając o oddzielenie szkła od reszty nieczystości możemy liczyć na mniejsze opłaty za wywóz śmieci. Dla porządku szkło opakowanie reprezentuje kod odpadu 15 01 07.
  • Szyby – wymiana okien, rozbiórka szklarni czy wymiana szyby w samochodzie to sytuacje kiedy powstają spore ilości szkła. Pod żadnym pozorem nie można go jednak wyrzucać razem ze szkłem opakowaniowym. Taka sytuacja jest wręcz niedopuszczalna, gdyż wsad ten będzie stanowił o obniżeniu jakości zebranego materiału. Na szkło motoryzacyjne, z produkcji ogrodniczej czy prac remontowych potrzebne są odrębne kontenery, które można wynająć za dodatkową opłatą.
  • Naczynia – każdy z nas pamięta dymne szklanki, w których nasi ojcowie, babki i krewni pili poranną kawę. Zwykle temu rytuałowi towarzyszył także papieros, który bezwiednie opierał się o popielniczkę. I choć dziś palimy już mniej, a kubki z Arcorocu są wspomnieniem przeszłości to nadal stykamy się z problemem zagospodarowania stłuczki. Podobnie jak w przypadku szyb nie można jej wrzucać razem z tzw. „opakowaniówką”.
Gdzie wyrzucać szkło ?
Gdzie wyrzucać szkło ?

Nasza porada:

Wiele osób miewa dylemat czy butelki do szkła przed wyrzuceniem powinny być  stłuczone. Według nas nie ma to większego znaczenia, o ile szkło zbieramy w pojemnikach. Problemem jest jednak zbiórka w workach. Szkło może je rozciąć i zranić dłoń pracownika obsługującego Państwa posesję. Powinniśmy zatem, albo rozlokować odpad to kilku worków, albo włożyć jedną torbę w drugą.

Zobacz także: