Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucac butelki 400x350 - Gdzie wyrzucać butelki ?
2021-02-15 Łukasz Kamiński

Kwestie dotyczące tego, gdzie wyrzucać butelki dotyczą niemal każdego z nas. Pojawiają się one zazwyczaj w trakcie porządków, które robimy na naszych strychach i w piwnicach. Odpady nagromadzone przez lata, trzeba w jakiś sposób zutylizować, a nie zawsze jest to takie oczywiste.

Chcąc pozbyć się butelek w zgodzie z obowiązującymi przepisami środowiskowymi, trzeba ja najpierw posegregować. Można to zrobić, dzieląc je na następujące grupy:

Gdzie wyrzucać butelki ?

  • Butelki opakowaniowe – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać butelki warto zacząć od ich najprostszych przedstawicieli. Są to niewątpliwie butelki opakowaniowe, które dzielimy na: szklane oraz plastikowe. Opakowaniowa po napojach, alkoholu czy wodzie mineralnej wyrzuca się do pojemników na szkło lub tworzywa sztucznych. Inicjując ten proces warto upewnić się, że nie było w nich przechowywane nic, co mogłoby zagrozić środowisku. Jeśli jednak nie mamy takiej gwarancji to lepiej oddać je wraz z zawartością do Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). 
  • Butelki po środkach chemicznych – butelki zawierające rozpuszczalnik, gładź czy środki ochrony roślin są spotykane niemal w każdym domu. Źródłem ich powstawania są zazwyczaj remonty oraz produkcja okołorolnicza. Magazynowanie tego typu substancji na zasadzie: „ kiedyś się może przydać” powoduje, że po latach jest ich całkiem sporo. Pomijając możliwość zutylizowania ich w sposób komercyjny, najlepiej będzie zawieść je do PSZOK.
  • Butelki ozdobne – wiele rodzin posiada cały szereg ozdób, których żal wyrzucić z tzw. „sentymentu”. Butelka służąca jako wazon czy zawierająca w swoim wnętrzu okręt to tylko niektóre z przykładów potwierdzających ten fakt. Nie zawsze tego typu artefakty spełniają jednak wytyczne dla odpadów opakowaniowych. Część z nich wykonana jest z ceramiki, a jeszcze inne mogą być wielomateriałowe. Kiedy więc najdą Państwa tego typu dylematy to najlepiej będzie wyrzucić butelki do pojemników na śmieci zmieszane.
  • Butelki po lekach – wiele butelek po lekach można znaleźć w naszych lodówkach oraz szafkach. Nic dziwnego skoro po przebyciu choroby mało kto z nas od razu je wyrzuca. Współczesna rzeczywistość odpadowa daje szereg możliwości na darmowe pozbycie się opakowań po lekach. Szerzej temat ten opisaliśmy w tym miejscu.

 

Gdzie wyrzucać butelki ?
Gdzie wyrzucać butelki ?

Zobacz także: