Kwestie dotyczące tego, gdzie wyrzucać butelki dotyczą niemal każdego z nas. Pojawiają się one zazwyczaj w trakcie porządków, które robimy na naszych strychach i w piwnicach. Odpady nagromadzone przez lata, trzeba w jakiś sposób zutylizować, a nie zawsze jest to takie oczywiste.
Chcąc pozbyć się butelek w zgodzie z obowiązującymi przepisami środowiskowymi, trzeba ja najpierw posegregować. Można to zrobić, dzieląc je na następujące grupy:
Gdzie wyrzucać butelki ?
- Butelki opakowaniowe – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać butelki warto zacząć od ich najprostszych przedstawicieli. Są to niewątpliwie butelki opakowaniowe, które dzielimy na: szklane oraz plastikowe. Opakowaniowa po napojach, alkoholu czy wodzie mineralnej wyrzuca się do pojemników na szkło lub tworzywa sztucznych. Inicjując ten proces warto upewnić się, że nie było w nich przechowywane nic, co mogłoby zagrozić środowisku. Jeśli jednak nie mamy takiej gwarancji to lepiej oddać je wraz z zawartością do Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
- Butelki po środkach chemicznych – butelki zawierające rozpuszczalnik, gładź czy środki ochrony roślin są spotykane niemal w każdym domu. Źródłem ich powstawania są zazwyczaj remonty oraz produkcja okołorolnicza. Magazynowanie tego typu substancji na zasadzie: „ kiedyś się może przydać” powoduje, że po latach jest ich całkiem sporo. Pomijając możliwość zutylizowania ich w sposób komercyjny, najlepiej będzie zawieść je do PSZOK.
- Butelki ozdobne – wiele rodzin posiada cały szereg ozdób, których żal wyrzucić z tzw. „sentymentu”. Butelka służąca jako wazon czy zawierająca w swoim wnętrzu okręt to tylko niektóre z przykładów potwierdzających ten fakt. Nie zawsze tego typu artefakty spełniają jednak wytyczne dla odpadów opakowaniowych. Część z nich wykonana jest z ceramiki, a jeszcze inne mogą być wielomateriałowe. Kiedy więc najdą Państwa tego typu dylematy to najlepiej będzie wyrzucić butelki do pojemników na śmieci zmieszane.
- Butelki po lekach – wiele butelek po lekach można znaleźć w naszych lodówkach oraz szafkach. Nic dziwnego skoro po przebyciu choroby mało kto z nas od razu je wyrzuca. Współczesna rzeczywistość odpadowa daje szereg możliwości na darmowe pozbycie się opakowań po lekach. Szerzej temat ten opisaliśmy w tym miejscu.

Zobacz także:
- gdzie wyrzucić drewno
- gdzie wyrzucać pampersy
- ogrodzenia tymczasowe na imprezy i wydarzenia
- utylizacja papy
- gdzie wyrzucić śmieci po remoncie
- karton po mleku segregacja
- gdzie wyrzucić butelkę po oleju
- Odpady niebezpieczne – co musisz wiedzieć
- odpady na placu budowy
- gdzie wyrzucić doniczki
Butelki opakowaniowe, takie jak szklane i plastikowe, należy wyrzucać do pojemników na szkło lub tworzywa sztuczne. Butelki po środkach chemicznych najlepiej oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Butelki ozdobne, które nie spełniają wytycznych dla odpadów opakowaniowych, należy wyrzucać do pojemników na śmieci zmieszane. Butelki po lekach można oddać do specjalnych punktów zbiórki, które zajmują się ich utylizacją.FAQ - Gdzie wyrzucać butelki ?
Gdzie wyrzucać butelki opakowaniowe?
Co zrobić z butelkami po środkach chemicznych?
Jak postępować z butelkami ozdobnymi?
Co zrobić z butelkami po lekach?