Wynajmij
ogrodzenie
online
odpady walentynki 400x350 - Śmieciowy plon Walentynek
2019-02-12 Łukasz Kamiński

Już niebawem Walentynki. Rok rocznie Święto to jest z wytęsknieniem oczekiwane przez wielu zakochanych. I choć przywędrowało ono do nas zza Oceanu, to z biegiem czasu zadomowiło się na dobre w naszym kalendarzu. Dziś nikt z nas nie wyobraża sobie lutego, bez chwili romantycznych westchnień, które przypadają w okolicy jego połowy.

Mało kto zwraca jednak uwagę, że Święto Zakochanych jest w jakiś sposób związane z gospodarką odpadami. Walentynki są obecne w telewizji, radio, Internecie oraz w hipermarketach w postaci tysięcy produktów, które kiedyś zakończą swój żywot. Od poziomu nasze świadomości ekologicznej zależy ich należyte zagospodarowanie, a w efekcie i los naszej planety. I choć niniejszy artykuł ma charakter nieco humorystyczny to problemy w nim poruszane w nim są niezwykle poważne. Do najbardziej typowych odpadów, które powstają 14 lutego każdego roku zaliczamy:

Śmieciowy plon Walentynek – odpady “Dnia Zakochanych”

  • Gabaryty – w okolicach Walentynek sklepy meblowe sprzedają większą ilość łóżek oraz materacy. W konsekwencji powyższego powstaje dość sporo nieczystości o kodzie 20 03 07 (odpady wielkogabarytowe). Zakochani powinni unikać gromadzenia tego rodzaju śmieci, w przydomowych pojemnikach na opady. Ich przeznaczeniem powinien być Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub inne miejsce wskazane przez Państwa Gminę ( w wielu miastach w Polsce powstały tzw. „gratowiska”, które przyjmują gabaryty nieodpłatnie).
  • Karty Walentynkowe – osoby, które świętują w Walentynki często swoje uczucia i emocje wyrażają za pośrednictwem kartek pocztowych. Nie zawsze jednak ich adresat jest zadowolony z otrzymanej przesyłki. W wielu przypadkach kartki tuż po wyjęciu ze skrzynki pocztowej trafiają do śmietnika. W zależności od materiału z którego zostały wykonane może to być pojemnik na odpady zmieszane lub makulaturę. Warto sprawdzić, czy na pocztówce nie ma oznaczeń dotyczących sposobu postępowania z nią. Piktogram symbolizujący recykling oznaczać będzie że można ją wrzucić do kosza na papier.
  • Zużyte prezerwatywy – i choć przez niektóre środowiska zostaniemy posądzeni o szowinizm to zużyta prezerwatywa jest jednym z tych odpadów, z którymi wielu z nas ma do czynienia na co dzień. Na świecie produkuje się rocznie około 2 bilionów kondomów. Niestety ich recykling jest dość mocno ograniczony. Podług obecnie obowiązujących standardów prezerwatywy powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane.

Śmieciowy plon Walentynek
Śmieciowy plon Walentynek

Zobacz także: