Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucac zarowki 400x350 - Gdzie wyrzucać żarówki ?
2020-01-06 Łukasz Kamiński

Gdzie wyrzucać żarówki ? Oto jest pytanie.  Jak w przypadku większości wątpliwości dotyczących odpadów nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Fakt, że na rynku występuje cała masa urządzeń generujących światło jeszcze bardziej komplikuje taki stan rzeczy. Ale jak mawiają doświadczeni znawcy tematu: „dla chcącego nic trudnego”. Na żarówki trzeba patrzeć pod kątem technologii w której zostały wykonane. Pod względem rodzaju, kres ich wartości użytkowej powinien przebiegać następująco:

Gdzie wyrzucać żarówki ? Zbiór porad.

  • Żarówki żarnikowe czyli tzw. „starego typu” – do końca XX wieku w naszych lampach, żyrandolach i na biurkach królowały żarówki, których podstawowym elementem był tzw. „żarnik”. Pomimo faktu, że zużywały one dużą ilość energii uzależnione od ich mocy, jako odpad nie stanowiły większej uciążliwości. Jeśli w naszych domach stanowią one nieprzydatny element wyposażenia to należy wrzucić je do koszy na śmieci zmieszane. Stare żarówki nie nadają się natomiast ani do pojemników na szkło, ani do koszy na tworzywa sztuczne i metale. Trzeba pamiętać, aby z żarówkami postępować ostrożnie. Bywa, że kiedy je nieumyślnie roztłuczemy to powstają olbrzymie ilości drobinek, które są zagrożenie nie tylko dla dzieci, ale i naszych zwierzątek.
  • Świetlówki – chcąc znać odpowiedź na pytanie, gdzie wyrzucać żarówki, nie można nie wiedzieć co powinniśmy zrobić ze świetlówkami. Są one o wiele trudniejszym odpadem o zwykłych żarówek, znanych z domów naszych mam lub babć. W większości przypadków zawierają one w swoim składzie rtęć, która jak wiadomo jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Jeśli tego typu przedmiot ulegnie przepaleniu to należy go przechować w miejscu niedostępnym dla dzieci i osób, które mogłyby go nieumyślnie stłuc. Następnie świetlówki można oddać w sklepie, dokonując zakupu ich wymienników lub w tzw. „PSZOK” (Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunlanych). Jeśli jednak wcześniej uszkodzimy powierzchnię tego typu żarówek mechanicznie to w pierwszej kolejności musimy przewietrzyć pomieszczenie, w którym doszło do zdarzenia.
  • Żarówki LED – jeśli ktoś zapyta Państwa, gdzie wyrzucać żarówki typu LED to po lekturze tego artykułu nie będziecie mieć już żadnych wątpliwości. Z popularnymi „ledami” trzeba podziałać w taki sam sposób jak z innymi „rzeczami na prąd”. Dobrym pomysłem jest więc wyrzucenie ich do specjalnego rodzaju pojemników w hipermarketach budowlanych, oddane do PSZOK lub podczas zbiórek sprzętu elektrycznego, którego organizatorem są Gminy.

 

Gdzie wyrzucać żarówki ? Zbiór podpowiedzi.
Gdzie wyrzucać żarówki ? Zbiór podpowiedzi.

 

Żarówki żarnikowe, „ledy” , świetlówki i innego rodzaju elementy oświetlenia są obecne w naszym otoczeniu niemal na każdym kroku. Aby mieć pewność, co do sposobu ich zagospodarowania warto zapoznać się z informacjami dostępnymi na ich opakowaniu lub na stronie WWW danego producenta.

Zobacz także: