Wynajmij
ogrodzenie
online

Utylizacja części samochodowych – gdzie wyrzucać odpady motoryzacyjne?

czesci do samochodu 400x350 - Utylizacja części samochodowych - gdzie wyrzucać odpady motoryzacyjne?
2023-04-24 Łukasz Kamiński

Pęknięta opona, rozbita szyba, uszkodzony zderzak – takie usterki zdarzają się każdemu. Co zrobić ze zniszczonymi elementami? Utylizacja części samochodowych nierzadko przysparza właścicielom pojazdów sporo problemu. Nie każdy bowiem wie, gdzie wyrzucić stare lub zużyte elementy, by było to zgodne z prawem i bezpieczne. Podpowiadamy, w jaki sposób pozbyć się niepotrzebnych części szybko i bez problemów.

Utylizacja części samochodowych – jak to zrobić?

Utylizacja odpadów motoryzacyjnych to dla wielu kierowców problem. Nie każdą zużytą część samochodową można bowiem wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Pozostawienie niektórych elementów pojazdu na śmietniku jest nie tylko niebezpieczne dla otoczenia, ale również zagrożone mandatem. W jakich miejscach można zatem oddać niepotrzebne odpady motoryzacyjne? Gdzie wyrzucić akumulator, szyby samochodowe, zderzak, czy opony?

Bardzo często zużyte części można zostawić w warsztacie lub punkcie sprzedaży, w którym wymieniamy je na nowe. W niektórych przypadkach takie punkty mają obowiązek przyjęcia odpadów, w innych nie – wtedy trzeba radzić sobie inaczej.

Wiele części oraz elementów wyposażenia samochodów osobowych można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (PZON). W pierwszym z punktów można zostawić śmieci, których nie wolno wrzucać do przydomowych pojemników. W drugim utylizowane są natomiast wszystkie odpady (w tym płyny eksploatacyjne), które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie lub środowisko.

Niektóre zniszczone lub stare części samochodowe można również oddać do stacji demontażu pojazdów, lub sprzedać w punkcie skupu złomu, co wiąże się z dodatkowym zyskiem. Wszystko zależy od tego, jakich elementów auta trzeba się pozbyć.

Jakich części samochodowych nie należy wyrzucać do kosza?

Tak naprawdę utylizowanie starych części samochodowych na własną rękę jest możliwe tylko w przypadku kilku elementów, które nie są toksyczne dla środowiska i nie podlegają recyklingowi. Zaliczyć do nich można np. świece zapłonowe, gumowe dywaniki, czy filtry powietrza. Jakich części nie należy wyrzucać do zwykłych pojemników na odpady i w jaki sposób można je zutylizować?

  • Stare opony samochodowe – zużyte lub zniszczone ogumienie  najczęściej można zostawić u wulkanizatora, lub w warsztacie, w którym było one wymieniane na nowe. Inną opcją jest oddanie opon na zbiórkę odpadów komunalnych lub do PSZOK.
  • Zużyty akumulator – przy zakupie nowego akumulatora, stary najlepiej od razu oddać do punktu sprzedaży. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty kaucji w wysokości 30 złotych. Stary akumulator można również sprzedać lub zutylizować w PZON.
  • Fotele, szyby, zderzak – te części (oraz większość elementów karoserii) można oddać do każdej stacji demontażu pojazdów. Nie wymaga to dodatkowych opłat.
  • Żarówki – te halogenowe lub ksenonowe wyrzucić można do zwykłego pojemnika na odpady zmieszane (nie mogą to być kosze na śmieci plastikowe czy szkło). Zużyte oświetlenie LED należy natomiast odnieść do PSZOK, zostawić w sklepie motoryzacyjnym lub wyrzucić do specjalnego pojemnika na elektrośmieci (najczęściej można je znaleźć na stacjach benzynowych, osiedlowych śmietnikach, czy w hurtowniach i sklepach z oświetleniem).
  • Zużyty olej samochodowy – w związku z tym, że jest on traktowany jako odpad niebezpieczny, najlepiej oddać go do PZON. Przepracowany olej można również odnieść do warsztatu samochodowego, który zajmie się jego utylizacją.
  • Chłodnica – starą chłodnicę, podobnie jak części blacharskie czy układ wydechowy, można zostawić (lub sprzedać) w punkcie skupu złomu.

Utylizacja odpadów motoryzacyjnych – o czym pamiętać?

Utylizacja starych lub uszkodzonych części samochodowych nie musi być problemem. Choć większości elementów nie należy wyrzucać do śmieci, jest wiele miejsc, w których legalnie i bezpiecznie można zostawić zużyte części samochodowe. Zaliczyć można do nich przede wszystkim PSZON, PZON, stacje demontażu, czy śmietniki na odpady specjalne.

Trzeba pamiętać, że wszystkie niepotrzebne i wyeksploatowane elementy pojazdu powinny trafić do odpowiedniego punktu, gdzie zostaną we właściwy sposób zutylizowane. To ważne, ponieważ wyrzucanie tego typu odpadów do zwykłych pojemników na śmieci jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także zagrożone mandatem.

Zobacz także: