Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucic opony 400x350 - Gdzie wyrzucić opony ?
2021-05-30 Łukasz Kamiński

Każda kto posiada swój własny samochód, może mieć problem z tym gdzie wyrzucić opony. W końcu ogumienie wymienia się dosyć często i trzeba się ich w jakichś sposób pozbyć. A, że temat jest wart uwagi nie można mieć wątpliwości.

Ciężar 1 opony od pojazdu osobowego wynosi 7 kg, a przy samochodach ciężarowych urasta aż do 20 kg. Zakładając, że w naszym kraju podług danych za 2018 rok jest zarejestrowanych aż 29 656 238 pojazdów (w tym 22,5 mln osobówek) to mówimy tu o masie odpadów rzędu 635499,04 Mg (22,5 mln x 4 koła x 7 kg +7156238 x 4 koła x 20 kg) . Tyle ton śmieci musi zostać zagospodarowana przez firmy zajmujące się utylizacją ogumienia. Na szczęście istnieją miejsca, gdzie można wyrzucić stare opony. Należą do nich przede wszystkim:

Gdzie wyrzucić opony ?

  • PSZOK – i – aby odpowiedzieć na pytanie gdzie wyrzucić opony, warto sprawdzić w jakim miejscy mieści się najbliższy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tego typu przybytki, mieszą się w prawie każdej Gminie i mają za zadanie przyjmować odpady problematyczne. Niewątpliwie należy do nich ogumienie. Z reguły PSZOK – i przyjmują jedynie opony od aut osobowych. Właściciele ciężarówek i ciągników, którzy prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą muszą się pozbyć na własny rachunek. W sieci można znaleźć oferty firm zajmujących się odbiorem opon oraz prowadzących ich recykling,
  • Mobilne zbiórki odpadów – jedną z możliwości pozbycia się opon jest skorzystanie z okazji jaką są mobilne zbiórki odpadów. Niekiedy podczas tego typu akcji zbierane są opony, a Państwu odchodzi problem ich transportu. Osobną kwestią jest to, czy Gmina w której mieszkacie organizuje sezonowy odbiór nieczystości. Tego typu informacje warto sprawdzić w Internecie lub w harmonogramie wywozu nieczystości.
  • Zakład wulkanizacyjny – sprzedawcy opon zazwyczaj przyjmują stare ogumienie w stosunku 1:1. Oznacza to, że jeśli zakupiliście Państwo nowe opony to na określonych warunkach można się także wyzbyć tego co niepotrzebne. I choć prawo nie narzuca obowiązku przyjęcia opon to praktyka pokazuje, że nie powinno być z tym większego problemu.

 

Gdzie wyrzucić opony ?
Gdzie wyrzucić opony ?

Zobacz także: