Wynajmij
ogrodzenie
online
wyrzucanie popiolu 400x350 - Gdzie wyrzucać popiół ?
2019-01-31 Łukasz Kamiński

Popiół to jeden z tych odpadów, które pojawiają się w niektórych gospodarstwach domowych w sezonie grzewczym. Posesje, które nie mają ogrzewania olejowego lub jakiejś innej alternatywy produkują go całkiem sporo. Spalanie węgla, drzewa czy brykietu powoduje znaczne nagromadzenie tego rodzaju pozostałości, które trzeba w optymalny sposób zagospodarować.

W rozumieniu znowelizowanych przepisów z zakresu gospodarowania odpadami, popiół jest odpadem komunalnym (kod odpadu to z reguły: 20 03 99). I choć są regiony w kraju, gdzie zbiera się go selektywnie, to w przewadze powinien on być wyrzucany razem z innymi nieczystościami. W zależności od źródła jego pochodzenia może on być zbierany w pojemnikach do śmieci biodegradowalnych (np. popiół powstały ze spalania drzew owocowych w kominku) lub zmieszanych. Przy wyrzucaniu popiołu trzeba zachować należytą uwagę. Odpad ten powiem może powodować zaprószenie się ognia i pożar samej nieruchomości. Do dobrych praktyk związanych z jego utylizacją zaliczyć możemy:

Gdzie wyrzucać popiół ? Sposoby postępowania z popiołem

  • Wyrzucanie jedynie przestudzonego popiołu – jednym z najczęstszych motywów do kupna pojemnika jest albo chęć gromadzenia popiołu, albo konieczność jego wymiany spowodowana stopieniem się plastiku, z którego został wykonany. Większość właścicieli posesji korzysta z pojemników wykonanych z tworzywa HDPE. I choć kosze na śmieci są dość trwałe to kontakt z temperaturą, która może wynosić ponad 1000 stopni Celsjusza bywa dla nich zgubny. Chcąc unikać tego typu sytuacji trzeba wyrzucać jedynie zimny popiół i na bieżąco sprawdzać, czy nie uległ rozżarzeniu.
  • Nie zalewanie go wodą – nawet kilkuletnie dziecko wie, jaka jest geneza powstawania lodu. My również powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę. Jeśli na dworze panują temperatury ujemne to woda zamarznie, a zawartość pojemnika będzie niemożliwa do opróżnienia. Zalewanie pojemnika wodą to zdecydowanie nie najlepszy pomysł. Czapa lodowa, która wytworzy się w rezultacie tego działania unieruchomi ładunek do momentu ocieplenia.

 

Popiół powinien być odpowiednio zagospodarowany
Popiół powinien być odpowiednio zagospodarowany

 

Kup używane pojemniki na popiół

Popiół to jeden z trudniejszych odpadów, które powstają w gospodarstwie domowym. Aby go bezpiecznie utylizować konieczne są trwałe i wytrzymałe pojemniki na odpady. Musimy o tym pamiętać, wybierając ich dostawcę.  

Zobacz również: wywóz gruzu Grudziądz

Zobacz także: