Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucac elektrosmieci 400x350 - Gdzie wyrzucać elektrośmieci ?
2019-08-24 Łukasz Kamiński

W dzisiejszym artykule z cyklu „Gdzie wyrzucać (…) ?” zajmiemy się tematyką elektrośmieci. Wybór tematu nie jest z pewnością przypadkowy. Elektronika otacza nas bowiem ze wszystkich stron. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez tabletu, telefonu z dostępem do Internetu czy przenośnego komputera.

Technologia obecna jest nieomal wszędzie. I widać to na każdym kroku. Nie trzeba być prorokiem, żeby przewidzieć, że taki stan rzeczy będzie się pogłębiać. O ile w skutek kataklizmu nie cofniemy się do epoki kamienia łupanego to za chwilę bez sieci nie będzie można normalnie funkcjonować. A, że nie podpisujemy się pod stwierdzeniem Krzysztofa Kononowicza, który mawiał, że „nie będzie niczego” to już dziś powinniśmy wiedzieć jak postępować z elektroodpadami. Jeśli Państwa lodówka, pralka czy telewizor muszą zostać wymienione na nowe to stare sprzęty powinny trafić do:

Gdzie wyrzucać elektrośmieci ?

  • PSZOK punkty selektywnej zbiórki odpadów są nieodzownym elementem krajobrazu zagospodarowania odpadów w naszym kraju. Ich rola jest w zasadzie, nie do przeceniania. Oprócz odpadów budowlanych, leków czy nadmiaru biomasy można tam zawieźć także elektrośmieci. Personel tego typu przybytku przyjmie je od Państwa za darmo i wskaże odpowiednią wiatę lub kontener, gdzie sprzęt zostanie zmagazynowany. Należy pamiętać, aby był towar nie był zdekompletowany. Nie można zatem nic samemu rozkręcać i rozbierać na czynniki pierwsze.
  • Samochodu prowadzącego mobilną zbiórkę odpadów – wielu z Państwa nie dysponuje samochodami, które mogą pomieścić elektronikę o pokaźnych rozmiarach. Dla tychże osób, Gminy prowadzą objazdowe zbiórki odpadów. W większości przypadków zbierane są wtedy także elektrośmieci. Aby dowiedzieć się, kiedy taka zbiórka będzie w Państwa regionie trzeba sprawdzić aktualny harmonogram odbioru śmieci lub wykonać telefon do swojego Urzędu.
  • Sklepu z RTV i AGD – mało kto wie, że sklepy sprzedające elektronikę mają obowiązek odbioru elektrośmieci. Nie ma się co łudzić, że wezmą one od Państwa wszystko co posiadacie. Tego typu system odbioru działa na zasadzie 1:1. Jeśli więc kupujecie Państwo zamrażarkę to market z elektroniką powinien zabrać jej poprzedniczkę.
Gdzie wyrzucać elektrośmieci ?
Gdzie wyrzucać elektrośmieci ?

 

Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do odpadów zmieszanych. Nie można ich też próbować dzielić na plastik czy szkło. Za tego typu działania grozi nie tylko mandat, ale i ryzyko poważnych uszkodzeń ciała, a nawet śmierci.

Zobacz również: wywóz gruzu Grudziądz

Zobacz także: