Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucic 400x350 - Gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadu ?
2020-05-30 Łukasz Kamiński

Każdy z nas przynajmniej raz miewał dylematy dotyczące tego, gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadu. Nie może to jednak dziwić, skoro nasz świat jest skomplikowany w bardzo wielu obszarach. Także i tych, które są związane z gospodarką nieczystościami.

Wracając jednak do sedna sprawy wokół nas występuje wiele przedmiotów, które mogą nas zmylić, a ich finalnym przeznaczeniem może nie być kosz lub worek, na który wskazywałaby nasza własna logika. Mało tego, problem może dotyczyć nie tylko pojedynczych przypadków, ale także całych grup nieczystości. Niechlubnym przykładem na potwierdzenie tych słów mogą być sławetne tetrapaki, które bardzo często umieszczane są w koszach do makulatury. Tych wyjątków jest jednak zdecydowanie więcej. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym:

Gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadu ?

  • Popioły – wiele osób wyrzuca popiół do pojemników na odpady biodegradowalne. Tymczasem w dużej części przypadków jest to błąd. Do śmietników w kolorze brązowym mogą trafić jedynie popioły pochodzące ze spalania drewna i to nie we wszystkich regionach kraju. W zdecydowanej większości przypadków o tym gdzie wyrzucać dany rodzaj decydują jednak przepisy lokalne. O potrzebie zmian w tym obszarze napiszemy w kolejnych artykułach.
  • Pieluchy i artykuły higieniczne – nie tak dawno przedstawiliśmy naszym czytelnikom kwestie związane z tym w jaki sposób upłynniać artykuły higieniczne. Mamy nadzieję, że po lekturze tego materiału coraz więcej osób będzie poprawnie je segregować. Przy każdej okazji warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że śmieci takie jak pieluchy czy podpaski są często zaliczane do … papieru i makulatury. I choć może to nieco dziwić to jest to jeden z najczęstszych błędów przy klasyfikowaniu odpadów.
  • Elektro – aby dokładnie wiedzieć, gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadu trzeba mieć całkiem sporą świadomość. Zamiast piętnowania kolejnych błędów, warto je wyeliminować właściwa edukacją. Dużym problemem, widocznym zwłaszcza w dużych skupiskach ludzkich takich jak osiedla mieszkaniowe jest wyrzucanie śmieci elektro do pojemników na tworzywa sztuczne i metale. Elementem, który myli w tym przypadku są oczywiście obudowy tego typu przedmiotów. Aby uniknąć nieporozumień warto jednak zajrzeć myślami do wnętrza komputera lub choćby lodówki i zauważyć co może mieć w środku. Śmieci na prąd, o czym pisaliśmy wielokrotnie należy oddać do wyspecjalizowanych punktów odbioru.

 

Gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadu ?
Gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadu ?

Zobacz także: