Wynajmij
ogrodzenie
online
odpady opakowaniowe 400x350 - Gdzie wyrzucać odpady opakowaniowe ?
2020-01-24 Łukasz Kamiński

Odpady opakowaniowe stanowią poważny wolumen śmieci generowanych przez każdego z nas. Nie jest to niczym wyjątkowym skoro większość rzeczy, które kupujemy zapakowana jest w butelki, torebki foliowe czy różnego rodzaju kartoniki. Idea selektywnej zbiórki nieczystości swoją powszechność zawdzięcza właśnie opakowaniom.

Z pięciu zbieranych przez nas frakcji, aż trzy obejmują ten rodzaj odpadów. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby dokładnie rozpoznać co można, a czego nie powinniśmy wrzucać do koszy zlokalizowanych obok naszych domów. Uzyskanie odpowiedzi na pytanie, gdzie wyrzucać odpady opakowanie wpływa na jakość uzyskiwanego surowca. Ta zaś jak wiadomo determinuje czynniki ekonomiczne całego przedsięwzięcia. Im będzie ona wyższa, tym mniej zapłacimy za wywóz odpadów z naszych posesji. Stanie się tak jeśli w optymalne sposób wykorzystamy nasze zbiorniki do śmieci i wyrzucimy do nich:

Gdzie wyrzucać odpady opakowaniowe ?

  • Papier – papier to odpad, który należy do grupy śmieci opakowaniowych. W zależności od miejsca jego przeznaczenia przybiera on różne kody, ale nie to jest ważne w perspektywie przeciętnego wytwórcy odpadów w naszym kraju. Dużo ważniejsze wydaje się jego wyodrębnienie ze strumienia śmieci zmieszanych. Papier w czystej postaci powinien być gromadzony w pojemnikach koloru niebieskiego. Warto, aby były one odpowiednio duże, a sam surowiec odpowiednio zgnieciony. Wespół z papierem nie powinniśmy gromadzić pieluch oraz kartoników po mleku czy sokach.
  • Tworzywa sztuczne i metale – aby znaleźć odpowiedź, gdzie wyrzucać odpady opakowaniowe nie sposób pominąć opakowań z tworzyw sztucznych i metali. Muszą być one gromadzone w śmietnikach koloru żółtego. Wraz z butelkami po napojach, możemy do nich wrzucać także puszki po jedzeniu oraz niekiedy kartoniki po mleku. Kosze przeznaczone na wyżej wymienioną frakcję powinny być odpowiednio duże, gdyż odpady z plastiku zajmują dużą przestrzeń ładunkową. Co przezorniejsi z nas powinni pomyśleć o podręcznych zgniatarkach, które pozwolą zaoszczędzić miejsce w przydomowym PGO (punkcie gromadzenia odpadów).
  • Szkło – szkło jest dość wdzięcznym materiałem w kontekście ponownego zagospodarowania odpadów. Mówi się o nim, że jest ono raczej neutralne w kontekście potencjalnego oddziaływania na środowisko. Nie mniej jednak powinno być ono odpowiednio posegregowane i zawierać jak najmniej zanieczyszczeń. Odpady szklane gromadzi się w pojemnikach koloru zielonego. Można je nabyć za pośrednictwem naszej strony WWW. Do najczęstszych błędów przy segregacji szkła zaliczyć możemy łączenie stłuczki opakowaniowej z ceramiką i szkłem budowlanym.

 

Gdzie wyrzucać odpady opakowaniowe ?
Gdzie wyrzucać odpady opakowaniowe ?

Zobacz także: