Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucac jedzenie 400x350 - Gdzie wyrzucać jedzenie ?
2019-08-21 Łukasz Kamiński

Żyjemy w czasach, które w naszej szerokości geograficznej uważane są dostatnie. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro ostatni konflikt zbrojny zakończył się prawie 75 lat temu, a klęski żywiołowe nie dotykają nas na tyle, aby zagrozić naszej gospodarce.

Członkostwo naszego kraju w strukturach Unii Europejskiej i dynamiczny wzrost rozwoju ekonomicznego sprawiają, że jesteśmy coraz bogatsi. I choć trudno w to uwierzyć, patrząc w zawartość naszych portfeli to dane statystyczne mówią co innego. Wszystko to sprawia, że marnujemy coraz więcej jedzenia.  Każdy z nas jest tego świadkiem, podczas codziennego opróżniania zawartości domowego śmietnika. Kwestia produktów przeznaczonych do spożycia w kontekście ich utylizacji jest dość skomplikowana. Osoby, które dbają o segregację odpadów powinny z nimi postępować następująco:

Gdzie wyrzucać jedzenie ?

  • Odpady roślinne należy wrzucać do pojemników na BIO – zgnita marchewka, seler czy nać pietruszki to odpady zielone, które mają kod 20 01 08. Ulegają one biodegradacji, a zatem ich przeznaczeniem musi być kosz koloru brązowego. Tak samo należy postąpić ze spadami z drzew owocowych na działce. Należy pamiętać, aby przed wyrzuceniem warzyw i owoców usunąć z nich opakowanie.
  • Mięso, wędliny i produkty garmażeryjne należy wrzucać do pojemników na odpady zmieszane – upieczonego kurczaka, plasterki kiełbasy Żywieckiej oraz parówki, które przeleżały w lodówce zbyt długo musimy upłynnić w śmietnikach koloru czarnego. Należy przy tym pamiętać, że poniższe prawidło ma jedynie zastosowanie w kontekście odpadów z gospodarstwa domowego. Restauratorzy muszą pozbyć się produktów zwierzęcych (w tym rybnych) u wyspecjalizowanych podmiotów wywozowych. W kontekście obowiązujących przepisów stanowią one bowiem materiał kategorii III.
  • Inne produkty spożywcze w tym słodycze, kasze, mąki i makarony należy wrzucać do pojemników na odpady zmieszane – nasza dieta nie składa się jedynie z mąki i warzyw. Zepsuć się lub nie zasmakować może jednak prawie wszystko. Jeśli tak się stało to najlepiej zutylizować tego typu produkty w koszu na nieczystości niesegregowane. W kontekście środowiska dobrze jest wyjąć je z torebek foliowych, papierowych tutek i butelek, które później będzie można wrzucić do koszy na segregację.
Gdzie wyrzucać stare jedzenie ?
Gdzie wyrzucać stare jedzenie ?

 

Najlepszym sposobem na zatroszczenie się o środowisko jest powstrzymanie się od kupowania zbyt dużych ilości jedzenia. Musimy o tym pamiętać, chcąc zachować planetę dla przyszłych pokoleń. Jeśli jednak zajdzie konieczność jego wyrzucenia to należy to zrobić z najwyższą dawką uwagi. Chcąc wiedzieć, gdzie wyrzucać jedzenie trzeba sprawdzić z czego zostało zrobione.

Zobacz także: