Wynajmij
ogrodzenie
online
Jak prawidłowo gospodarować odpadami budowlanymi?
2023-06-14 Łukasz Kamiński

Dowiedz się jak prawidłowo gospodarować odpadami budowlanymi

Dużo osób zastanawia się jak prawidłowo gospodarować odpadami budowlanymi. Nie jest to niczym dziwnym w świetle wciąż zaostrzających się przepisów prawnych.

Odpady budowlane wymagają specjalnego traktowania i dlatego nie można, ani nie należy wyrzucać ich w przypadkowe miejsca. Ale przy gospodarowaniu odpadami budowlanymi ważna jest także wysoka samoświadomość. Należy do dążyć do tego, aby odpady budowlane wytwarzać w jak najmniejszych ilościach i poszanowaniem obowiązujących zasad w zakresie hierarchii postępowania z nieczystościami. W pierwszej kolejności należy zatem zapewnić im recykling oraz odzysk, a w dalszej przeznaczyć do składowania. Ważnym aspektem tego tematu jest także techniczna strona tego w jaki sposób odbywa się zbiórka odpadów budowlanych. W chwili obecnej zarówno osoby fizyczne jak i firmy mogą je zagospodarować na wiele różnych sposobów. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy:

Co zrobić z odpadami budowlanymi?

  • Samodzielnie dostarczenie odpadów do PSZOK – na pytanie jak prawidłowo gospodarować odpadami budowlanymi jedną z odpowiedzi jest PSZOK. Tego typu miejsce znajduje się niemal w każdej Gminie i ma pomagać osobom prywatnym w pozbyciu się śmieci pochodzących z drobnych remontów. Zasady działania PSZOK – ów nie są spójne i dlatego warto dowiedzieć się o tym co można przywozić do PSZOK – u na stronie lokalnego Urzędu Gminy.
  • Zamówienie kontenera na odpady – na szczęście rynek odbioru odpadów budowlanych w Polsce jest dość rozwinięty i bez większego trudu można znaleźć odpowiedniego wykonawcę, który odbierze nagromadzone przez nas śmieci i potraktuje je we właściwy sposób. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie odpowiedniego kontenera na odpady, który pomieści ładunek w postaci gruzu czy innych nieczystości z grupy „17”. Jeśli nie chcemy sami prowadzić poszukiwań to można wypróbować nowoczesną platformę odpadową, która kojarzy popyt z podażą usług komunlanych. W Polsce takie zadanie pełni eMarket Smieci.eu, który przyjmuje zamówienia przez cały tydzień (https://smieci.eu).
  • Wykorzystanie worka na odpady budowlane – big bagi doskonale nadają się w sytuacji, gdy na naszej nieruchomości lub w miejscu gdzie prowadzimy prace remontowo budowlane nie ma zbyt wielu odpadów. Mogą one mieć pojemność od 0,5 M3 do 2 M3 i są z reguły dostępne we większości firm komunalnych. Big Bagi są tańsze od kontenerów na odpady, ale trzeba uważać, aby ich niewielka pojemność nie sprawiła, że trzeba będzie ich zamówić więcej. W efekcie może to podrożyć koszt całej usługi.

Jak prawidłowo gospodarować odpadami budowlanymi?
Jak prawidłowo gospodarować odpadami budowlanymi?

Zobacz także: