Wynajmij
ogrodzenie
online
pojemniki do segregacji odpadow na zewnatrz 400x350 - Włosy ze szczotki - gdzie wyrzucić?
2023-05-17 Łukasz Kamiński

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić włosy ze szczotki lub te, które pozostały po ścięciu kosmyków? Albo gdzie fryzjer wyrzuca włosy po wizycie klienta? Zgłębiając zasady segregacji odpadów i chcąc to robić dobrze, warto pamiętać, że nie powinno się ich wyrzucać do sedesu. W tym artykule podpowiemy Ci, na czym powinna polegać utylizacja włosów, a także, dlaczego jest to taki ważny temat.

Dlaczego nie wolno wyrzucić włosów do sedesu oraz odpadów bio?

Segregacja odpadów rządzi się swoimi prawami. Jeśli chcemy prawidłowo pozbywać się śmieci na co dzień, musimy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Rosnąca świadomość społeczeństwa sprawiła, że coraz więcej osób interesuje się tym tematem, podejmuje świadome decyzje. Dzisiaj segregowanie i recykling śmieci jest o wiele prostszy, mamy możliwość korzystania ze specjalnych koszy na różne grupy odpadów. Sklep z pojemnikami na odpady udostępnia wszystkim zainteresowanym kosze na śmieci plastikowe,  które przeznacza się na szkło, papier, metale, tworzywo sztuczne czy odpady bio. Podczas codziennych czynności produkujemy dużo śmieci, a nie wszystkie są biodegradowalne.

Pozbywamy się opakowań po kosmetykach, produktów jednorazowych jak pieluchy, ale też szklanych butelek po tonikach, czy aerozoli. Ale gdzie wyrzucić ścięte włosy lub włosy ze szczotki? Nie powinno się ich wrzucać do sedesu, ponieważ mogą one zatkać rury kanalizacyjne. Włosy są trudne do rozpuszczenia, łatwo się plączą, co może prowadzić do powstawania blokad i zatorów w rurach. Może to z kolei doprowadzić do poważnych problemów z odpływem wody, a nawet do powstawania wycieków kanalizacyjnych. A dlaczego włosy nie idą do bio odpadków? Ponieważ trudno i długo się rozkładają. Zwiększają więc ilość wszystkich odpadów, co niekorzystnie wpływa na środowisko.

Gdzie wyrzucić ścięte włosy?

Włosy należy wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. Niezależnie, czy mówimy o włosach zdjętych ze szczotki, ściętych czy wyciągniętych z odpływu wanny, lub prysznica, jest to najlepsze dla nich miejsce. Unikasz w ten sposób problemów z kanalizacją, nie tworzysz długo zalegających odpadów.

Włosy można jednak wykorzystać w inny sposób, na przykład do tworzenia nawozu dla roślin. Można je umieścić w kompostowniku, gdzie zostaną rozłożone wraz z innymi odpadami organicznymi, a następnie przekształcone w nawóz. Zawierają w sobie azot, który wchodząc w reakcję z pozostałymi resztkami, sprzyja rozwojowi roślin. W ten sposób, zamiast wyrzucać do kosza, możesz je wykorzystać w bardziej ekologiczny i zrównoważony dla środowiska sposób.

Podsumowanie

Włosy tracimy na co dzień, na przykład podczas mycia, ale pojedyncze kosmyki nie wyrządzą szkody. Jeśli regularnie czyścisz szczotki do włosów, odpływy lub samodzielnie ścinasz włosy członkom Twojej rodziny, pamiętaj, aby pozostałości wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Co prawda włosy nadają się do ponownego wykorzystania, jako element kompostu, ale większość z nas po prostu je wyrzuca. Róbmy więc to poprawnie!

Zobacz także: