Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucac opakowania po mleku 400x350 - Gdzie wyrzucać opakowania po mleku ?
2021-01-18 Łukasz Kamiński

Wiele osób miewa dylematy dotyczące tego, gdzie wyrzucać opakowania po mleku, maśle i jogurtach. Nie może to dziwić, skoro popularność tego typu produktów sprawia, że warto wiedzieć jak pozbyć się pudełek, buteleczek i papieru, w które były zapakowane.

Tymczasem temat wart jest uwagi, o czym świadczą zapytanie kierowane przez Państwa do wyszukiwarki Google. Odpowiedź na niego nie jest jednak jednoznaczna, gdyż producenci tego typu produktów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych form przechowywania artykułów mleczarskich. Wśród najczęściej spotykanych opakowań dominują przede wszystkim:

Gdzie wyrzucać opakowania po mleku i innych produktach mleczarskich ?

  • Tetrapaki – aby odpowiedzieć na pytanie gdzie wyrzucać opakowania po mleku trzeba zdać sobie sprawę, że są one wielomateriałowe. Ustawodawca nie uwzględnił jednak tej frakcji w nominalnie zbieranych rodzajach odpadów. Stąd też tetrapaków, a więc popularnych kartoników po mleku i sokach trzeba pozbyć się wyrzucając je do żółtych pojemników na metale i tworzywa sztuczne. Taki trend dominuje na skalę ogólnopolską. Bywa jednak, że są one zbierane w niebieskich lub nawet czarnych koszach na śmieci. Aby mieć absolutną pewność co z nimi zrobić warto odwiedzić stronę WWW swojej Gminy.
  • Butelki ze szkła – jeszcze do niedawna mleko przechowywane było w szklanych butelkach. Powoli jednak trend ten powraca i znów w sklepach można znaleźć tradycyjne opakowane produkty pochodzących z lokalnych lub ogólnopolskich mleczarni. Szkło jest zdecydowanie łatwiejsze i bardziej jednoznaczne do zagospodarowania. W realiach obecnie obowiązujących przepisów wyrzuca się je do zielonych pojemników na odpady. Podobnie postępuje się w z butelkami po jogurtach i koktajlach mlecznych.
  • Plastikowe kubeczki – gross deserów i jogurtów na bazie mleka przechowywane jest w plastikowych kubeczkach o pojemności 100 gram. Na ich etykietach umieszczony jest przeważne symbol recyklingu, co oznacza że można je ponownie zagospodarować. Tego typu opakowania należy wyrzucać do żółtych zbiorników na nieczystości. Warto przed tą czynnością przepłukać je ciepłą wodą, aby pozbyć się gęstej zawiesiny i ułatwić pracę służbom komunalnym. Oczyszczenie kubeczków po jogurcie jest ważne przede wszystkim ze względów higienicznych.
  • Papier po maśle – aby dowiedzieć się, gdzie wyrzucać papier po maśle trzeba zdać sobie sprawę, ze tak naprawdę nie jest on do końca papierem. Tłusty, brudny i zaolejony nadaje się jedynie do pojemników na odpady zmieszane. Kolejną kwestią determinującą jego przeznaczenie jest również fakt, że często bywa ona woskowany lub zawiera dodatek alufolii.

 

Gdzie wyrzucać opakowania po mleku ?
Gdzie wyrzucać opakowania po mleku ?

 

Zobacz także: