Wynajmij
ogrodzenie
online

Butelka po Oleju Gdzie Wyrzucić? Jadalnym, Silnikowym, Plastikową, Szklaną

tara g2b8b349a5 1280 400x350 - Butelka po Oleju Gdzie Wyrzucić? Jadalnym, Silnikowym, Plastikową, Szklaną
2022-06-23 Łukasz Kamiński

Segregacja odpadów to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którym staje współczesny człowiek, np. butelka po oleju — czy wiesz, gdzie ją wyrzucić? Ze względu na to, że generujemy naprawdę dużo śmieci, musimy nauczyć się właściwie je utylizować. Kilka wskazówek na temat tego, gdzie wyrzucić butelkę po oleju, znajdziesz poniżej.

Gdzie wyrzucać butelki po oleju jadalnym?

W każdej kuchni można znaleźć butelkę z oliwą z oliwek lub olejem jadalnym. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, doskonale podkreśla aromat każdego dania, nadając mu niepowtarzalny charakter. Czy gdy tylko wylejesz ostatnią kroplę na domową patelnię, zastanawiasz się, gdzie wyrzucić szklaną butelkę po oleju? A co, jeśli Twój produkt został spakowany w tworzywo sztuczne?

Segregacja butelek po oleju jadalnym może wzbudzać wątpliwości. W końcu po brzegi wypełniona jest tłuszczem. Gdzie jest jej miejsce? W tym wypadku nie liczy się wypełnienie, a materiał, z którego został wykonany dany produkt. Butelki plastikowe wrzucaj do pojemników na tworzywa sztuczne!

Jedynym odstępstwem, o którym warto pamiętać, jest nakrętka. Jeśli jest plastikowa, to nie ma nad czym się zastanawiać – do kosza wrzucasz cały produkt. Jeśli jednak znajduje się na szklanym pojemniku, oddziel ją i wrzuć do kontenera na tworzywa sztuczne.

Gdzie wyrzucić butelkę po oleju silnikowym?

Olej silnikowy nie ma nic wspólnego z olejem jadalnym. I choć jest równie popularny, a także ogólnodostępny, co olej spożywczy, sposób utylizacji jest już nieco inny. Dlatego jeśli zastanawiasz się, gdzie wyrzucić butelkę po oleju silnikowym, podpowiadamy.

Ze względu na charakter tej substancji tego typu odpady należy zanieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Oczywiście kłopotliwy w tym przypadku nie jest produkt, z którego wykonano butelkę, a surowiec, który jest w środku.

Niektóre gminy i miasta mają swoją metodę utylizacji tego rodzaju butelek. Warto to sprawdzić. Jeśli wewnątrz znajduje się jeszcze płyn, możesz oddać go do stacji tankowania pojazdów lub ośrodków mechaniki pojazdowej. Ważne, by działać świadomie.

Gdzie wyrzucić szklaną butelkę po oleju?

Segregacja odpadów nie musi być trudna. Jeśli nie wiesz, co zrobić ze szklanymi butelkami po oleju jadalnym, spokojnie. Zasada dotycząca tych produktów nie różni się zasadniczo od tych, które dotyczą butelek plastikowych. Tu również decydujące znaczenie ma surowiec, z którego został wytworzony dany produkt. Szklane butelki po oleju jadalnym należy wrzucać do pojemników na szkło.

Co istotnie, nie myj ich! Próba wyczyszczenia tłuszczu wygeneruje jedynie niepotrzebne marnotrawstwo wody. Dlatego, jeśli nie musisz, nie rób tego. Pamiętaj, by oddzielić plastikową bądź metalową nakrętkę. W końcu szkło z powodzeniem można przetwarzać na inne produkty, typu szklanki, butelki itp.

Segregacja odpadów w praktyce

Każde, świadome gospodarstwo domowe może przyczynić się do zmiany w zakresie segregacji odpadów. Ma to ogromne znaczenie w kontekście dbałości o środowisko. Dlatego, jeśli wiesz, gdzie wyrzucać plastikowe butelki po oleju spożywczym, jesteś na dobrej drodze!

Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat nieco więcej i szukasz profesjonalnych, użytecznych i estetycznych pojemników, sprawdź:

Zobacz także: