Wynajmij
ogrodzenie
online

Gdzie Wyrzucić Karton po Mleku? Do Jakiego Kosza Opakowanie po Mleku?

milk 25176 1280 400x350 - Gdzie Wyrzucić Karton po Mleku? Do Jakiego Kosza Opakowanie po Mleku?
2022-09-27 Łukasz Kamiński

Czy na pewno wiesz, gdzie wyrzucić karton po mleku? Według badań realizowanych dla Fundacji ProKarton niemal 77 proc. Polaków selekcjonuje odpady opakowaniowe. Jednak jednym z podstawowych błędów osób, które dopiero wdrażają się w tajemnicze arkana recyklingu, jest notoryczna nieprawidłowa segregacja kartoników po sokach i mleku. Być może odpowiedź zawarta w naszym tekście dla niektórych nie będzie eureką, niemniej z doświadczenia wiemy, że wiele osób będzie zaskoczonych!

Rodzaje kartonów i opakowań po mleku

Zanim dowiesz się, gdzie wyrzucać opakowanie po mleku, w pierwszej kolejności przyjrzyj się jego rodzajom. Nie każde opakowanie ma bowiem taki sam skład, a to surowiec, z jakiego powstał kartonik do płynnych napojów, determinuje to gdzie wyrzuca się kartony po mleku.

Zdecydowanym liderem wśród opakowań na mleko są kartony wielomateriałowe. Są one zazwyczaj wykonane z przynajmniej dwóch materiałów. Niemniej najczęściej można kupić mleko, sok lub inny napój w opakowaniu składającym się z papieru, aluminium (chroni produkt przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych), a także tworzyw sztucznych (jak np. polietylen).

Jak przebiega recykling kartonu po mleku?

To gdzie wyrzucić karton od mleka jest uzależnione zatem od rodzaju tworzyw, z jakich został wyprodukowany. Niezwykle ciężko znaleźć jest opakowanie monoskładnikowe. Częściej są to kartony wielomateriałowe, które na szczęście również poddaje się recyklingowi. Jest on jednak bardziej złożony od recyklingu papieru. Jedną z popularnych metod przetwarzania kartonów po mleku jest rozwłóknienie papierowej powłoki, co sprzyja odzyskaniu części włókien papieru. Tak odzyskany papier można wykorzystywać dalej w procesie produkcji innych wyrobów papierniczych.

Pozostałe składowe kartonów po mleku to najczęściej polietylen i aluminium. To tworzywa, którym również można podarować drugie życie. Najczęściej wykorzystuje się je jako surowiec energetyczny, niemniej warto pamiętać, że rozwój technologii recyklingu rozwija się dynamicznie i niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości znajdą się również inne zastosowania dla odzyskanych, wymienionych tworzyw.

Karton po mleku – gdzie wyrzucić? Zasady prawidłowej segregacji.

Przejdźmy do meritum – do którego pojemnika wyrzucić karton po mleku? Zarówno w domu, jak i bezpośrednio w przydomowym śmietniku puste kartony po mleku zawsze wyrzuca się do plastiku! Jest to żółty pojemnik na tworzywa sztuczne i odpady metalowe.

Skoro wiesz już, z czego składają się opakowania kartonowe po mleku, gdzie wyrzucać tego typu śmieci i w jaki sposób ulegają recyklingowi – pora na część praktyczną!

Kartony wrzucone do kosza powinny być całkowicie opróżnione. Przed włożeniem ich do śmieci należy je dokładnie zgnieść. Każdą plastikową nakrętkę trzeba będzie odkręcić. Ten plastikowy element możesz ponownie zakręcić na zgnieciony karton po mleku lub wrzucić luzem do pojemnika (niektórzy zbierają nakrętki na cele charytatywne).

Jeżeli masz problem z przydomową organizacją i nie wiesz, do jakiego kosza wyrzucać kartony po mleku uprość sobie życie. Segregacja odpadów może być przyjemniejsza i łatwiejsza, kiedy wyposażysz się w odpowiednie kosze na śmieci – sklep specjalizujący się w sprzedaży tego typu produktów z pewnością ma w ofercie wiele opcji do wyboru!

Mamy nadzieję, że wiesz już, gdzie wyrzuca się kartony po mleku. Zachęcamy do sprawdzenia oferty. Nasz sklep z pojemnikami na odpady specjalizuje się w sprzedaży wysokiej jakości, trwałych, upraszczających segregację pojemników – zachęcamy do poznania pełnego asortymentu koszy!

Zobacz także: