Gdzie wyrzucać patelnie, które przestały Ci służyć? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Na rynku są patelnie wykonane z bardzo różnych materiałów, co utrudnia prawidłową segregację. Niektóre można z powodzeniem recyklingować, inne zupełnie się do tego nie nadają. Przeczytaj, co zrobić ze starą patelnią, żeby zadbać o środowisko.
Gdzie wyrzucić starą patelnię — wskazówki od producenta
Jeśli patelnia była kupiona stosunkowo niedawno i jej model nadal jest produkowany, jest szansa, że informacje o prawidłowym zagospodarowaniu odpadu znajdują się na stronie producenta. Większość firm umieszcza takie wskazówki również na papierowych etykietach czy pudełkach. Jeśli je zachowałeś, nie musisz zastanawiać się, gdzie wyrzucić zużytą patelnię. Jeśli nie możesz ich znaleźć, spróbuj skontaktować się z producentem albo zastosuj się do ogólnych zasad przedstawionych poniżej.
Gdzie wyrzucić patelnię teflonową?
Patelnie teflonowe to wciąż najczęstszy wybór Polaków. Mimo dyskusji o bezpieczeństwie powłok teflonowych takie patelnie można znaleźć w większości polskich gospodarstw domowych. W istocie są to patelnie stalowe lub aluminiowe, ale pokryte warstwą nieprzywierającą z PFTE — fluoropolimeru. Połączenie między materiałami jest na tyle mocne, że takie patelnie nie nadają się ponownego przetworzenia.
Gdzie wyrzucić patelnię teflonową? Do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Zdecyduj się na ten krok, kiedy zauważysz, że jedzenie zaczyna do niej przywierać, jest porysowana, przypalona albo powłoka została uszkodzona w inny sposób.
Żeby uniknąć nadmiernego produkowania odpadów, dbaj o swoją patelnię teflonową:
- co jakiś czas konserwuj ją olejem,
- myj miękką gąbką z łagodnym detergentem,
- nie myj jej od razu po smażeniu, pozwól jej przestygnąć
- unikaj mycia patelni w zmywarce,
- używaj drewnianych lub silikonowych łopatek do smażenia,
- raczej nie wkładaj patelni z teflonu do rozgrzanego piekarnika,
- przechowuj patelnie w taki sposób, aby nie układać na nich innych rzeczy — unikniesz porysowania.
Gdzie wyrzucić patelnię aluminiową?
Aluminiowe patelnie są lekkie i równo się nagrzewają. Są też dość trwałe, co sprawia, że mogą przetrwać w naszych domach nawet całe lata.
Jeśli takie patelnie wykonane są w całości z metalu, nie pozostawiają wiele wątpliwości w kwestii prawidłowej segregacji. Gdzie wyrzucić patelnię aluminiową lub ze stali? Do pojemnika żółtego, do którego wrzucamy wszystkie odpady metalowe. Takie jednolicie zbudowane patelnie najłatwiej jest ponownie przetworzyć. Podobne są zalecenia wobec patelni stalowych.
Jeśli jednak patelnia pokryta jest powłoką nieprzywierającą, sprawdź, z czego wykonana jest dodatkowa warstwa. Może się okazać, że podobnie jak w przypadku patelni teflonowych, konieczne będzie wyrzucenie takiego naczynia do pojemnika na śmieci zmieszane.
A oto kilka porad jak dbać o patelnię aluminiową, żeby nie wyrzucić jej za szybko:
- unikaj mycia jej w zmywarce,
- unikaj nadmiernego rozgrzewania (optymalne temperatury dla tej patelni to 180-200 stopni),
- do mycia używaj gąbek, a nie metalowych druciaków,
- uważaj, by nie porysować powierzchni sztućcami lub łopatkami do smażenia,
- unikaj stawiania na niej innych patelni lub garnków w szafce.
Gdzie wyrzucić patelnię ceramiczną?
Patelnie ceramiczne szybko się nagrzewają, mają nieprzywierającą powłokę i łatwo je wyczyścić. Wbrew nazwie nie są jednak w całości wykonane z ceramiki. Zwykle mają korpus z aluminium, stali lub żeliwa. Sama ceramika powinna trafić do kosza na śmieci zmieszane, jeśli jednak patelnia wykonana jest z różnych materiałów, możesz spróbować rozdzielić części, o ile pozwala na to budowa. Elementy metalowe wrzuć do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Jeśli niemożliwe jest odseparowanie metalu od ceramiki, taka patelnia w całości powinna trafić do czarnego pojemnika.
Żeby zapobiec zbyt szybkiemu zużyciu patelni ceramicznej i generowaniu niepotrzebnych odpadów:
- nie myj mocno rozgrzanej patelni pod strumieniem zimnej wody, pozwól jej ostygnąć, inaczej materiał może się wybrzuszyć,
- do mycia używaj miękkiej gąbki i łagodnych detergentów,
- nie myj patelni ceramicznej w zmywarce — niebezpieczny jest zarówno kontakt z innymi naczyniami, jak i detergenty do zmywarek.
Co zrobić ze starą patelnią z innych materiałów?
Oprócz patelni teflonowych, aluminiowych czy ceramicznych, w polskich domach często spotykane są również patelnie żeliwne. Jeśli wydaje Ci się, że żeliwna patelnia się zużyła, poczytaj raczej o metodach na jej odnowienie, m.in. z zastosowaniem soli i oleju. Żeliwo z założenia ma być materiałem „wiecznym”. Jeśli mimo wszystko postanowisz się jej pozbyć, wrzuć ją do żółtego kontenera na plastiki i metale. Taka patelnia będzie miała szansę na recykling.
Innym popularnym typem patelni są te wykonane z emalii porcelanowej. Podobnie jak w przypadku garnków z tego materiału, warstwa emalii z czasem może się zedrzeć. Korzystanie z uszkodzonych w ten sposób naczyń jest niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli masz takie w domu, wrzuć je do żółtego kontenera lub zawieź do PSZOK.
W sklepach można znaleźć również patelnie tytanowe. Zazwyczaj nie są wykonane w całości z tytanu, a ceramiki pokrytej warstwą tytanową. Oznacza to, że najbezpieczniej będzie wyrzucić je do kosza z odpadami zmieszanymi.
Podsumowanie
Jak widać, różne patelnie trafią do różnych pojemników na odpady w zależności od tego, z jakich materiałów są wykonane. Pamiętaj, jeśli możesz oddzielić plastikową rączkę od korpusu patelni wykonanego z innych materiałów, zrób to. Umyj też patelnie z resztek jedzenia i innych zabrudzeń. Ułatwisz segregację pracownikom sortowni.
Nadal zastanawiasz się gdzie wyrzucić starą patelnię? Jako oferujący kosze na śmieci sklep stosujemy się do prostej zasady. Jeśli mamy wątpliwość, gdzie wyrzucić jakiś odpad, przyjmujemy, że mniejszą szkodą będzie wrzucenie go do pojemnika na odpady zmieszane niż do innego, źle dopasowanego. Przede wszystkim jednak dbamy o edukację. Jeśli masz dodatkowe pytania na temat gospodarowania odpadami, przejrzyj pozostałe wpisy z kategorii „gdzie wyrzucać”. Nasz sklep z pojemnikami na odpady regularnie publikuje porady, dzięki którym segregacja odpadów staje się prostsza.
Zobacz także: