Wynajmij
ogrodzenie
online
coffee grounds g124ecd197 1280 400x350 - Gdzie wyrzucać fusy z kawy?
2022-05-26 Łukasz Kamiński

Kawa jest bardzo popularnym napojem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie dnia. Kawosze powinni jednak wiedzieć gdzie wyrzucać fusy z kawy, aby było to z korzyścią dla środowiska naturalnego. Nasz sklep z pojemnikami na odpady ma w asortymencie kosze na śmieci we wszystkich wymaganych ustawowo kolorach. Dzięki ich zakupowi możliwa jest, prawidłowa selekcja śmieci, co ma wpływ zarówno na ekologię, jak i na ułatwienie ekipom śmieciarskim prawidłowej wywózki. Jest to ważne również dlatego, że część odpadów może być odzyskane poprzez recykling. Warto wiedzieć, gdzie wyrzucać fusy po kawie i inne zużyte już produkty.

Gdzie wyrzucać fusy z kawy?

Poranne espresso, kawa z mlekiem czy popołudniowe cappuccino to tylko niektóre z możliwości, jakie oferuje ten aromatyczny i pobudzający napój. Bez względu na to, czy ktoś lubi kawę sypaną z ekspresu przelewowego, czy z młynkiem, zawsze produktem ubocznym, którego należy się pozbyć, są fusy po kawie. Gdzie je wyrzucać?

Fusy są pochodzenia roślinnego, podobnie jak herbata, a takie produkty nawet po zalaniu wrzątkiem idealnie nadają się przetworzenia na kompost, bo są biodegradowalne. Na pytanie, gdzie wyrzucać fusy z kawy należy więc odpowiedzieć, że do czarnego pojemnika z napisem BIO. W ten sposób będą one miały szanse być przetworzone do postaci naturalnego nawozu. Wiele osób ceni ich pozytywny wpływ jako użyźniacza ziemi do kwiatów doniczkowych czy w ogrodzie. Z tego względu można też zasilić nimi przydomowy kompostownik. Ważne! Bioodpadów nie należy wyrzucać w opakowaniach foliowych czy papierowych z dodatkiem folii.

Co to są bioodpady? Śmieci biodegradowalne to organiczne resztki jedzenia lub roślin powstające w naszych domach. Ulegają one naturalnemu procesowi rozkładu. Wiele z nich można wykorzystać do produkcji nawozu, zwiększającego żyzność gleby albo biogazów, służących do wytwarzania energii. Fusy z kawy i podobne produkty trzeba wyrzucać osobno lub w torebkach wytwarzanych z również z roślinnych surowców, np. skrobi kukurydzianej. Rozkładające się w sposób naturalny worki wzbogacą biomasę, która może być pożywką dla organizmów żywych. Ich rozkład to jedynie około półtora miesiąca, a nie kilkaset lat jak w przypadku folii.

Wiadomo już, że fusy z kawy i resztki jedzenia pochodzenia roślinnego trzeba wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne. Ciekawy przypadek stanowi kwestia, gdzie wyrzucać chleb. Jeżeli nie jest posmarowany masłem lub nie ma na nim wędliny, kwalifikuje się do BIO. W innym przypadku do odpadów zmieszanych, bo znajdują się w nim śmieci pochodzenia zwierzęcego.

W domu dobrze jest mieć odpowiednie pojemniki na odpady biodegradowalne z podwójnym dnem, dla odprowadzania płynów. Mogą też mieć dodatkową kratkę wentylacyjną, aby składowane śmieci osuszały się, a nie gniły. W naszym sklepie dostępne są nowe lub używane kosze na odpady odpowiadające polskiej normie PN:EN 840 z atestem PZH. Zapraszamy!

Zobacz także: