Wynajmij
ogrodzenie
online
files 3163060 1280 1 400x350 - Gdzie wyrzucać stare segregatory biurowe?
2022-11-07 Łukasz Kamiński

Czy wiesz, gdzie wyrzucać segregatory? Te przydatne organizery są wciąż na co dzień stosowane w biurach, urzędach, a także w domach. Pomagają w przechowywaniu ważnych dokumentów w należytym porządku, tak aby w razie potrzeby można było łatwo je odnaleźć. Pomimo wprowadzenia archiwizacji cyfrowej segregatory nadal cieszą się dużą popularnością, służąc do tymczasowego przechowywania dokumentacji. Jednak nawet najlepszej jakości produkty po jakimś czasie ulegają zużyciu i pojawia się pytanie — gdzie wyrzucić stare segregatory?

Czy segregatory nadają się do recyklingu?

Prawidłowa segregacja odpadów zakłada, odzyskiwanie, przetwarzanie i ponowne wprowadzanie do użytku zużytych śmieci. Niestety segregatory jako całość nie nadają się do recyklingu. To produkty wykonane z kilku elementów składowych, do których produkcji użyto różnych surowców. Z tego względu nie ma pojemnika na odpady, który byłby przeznaczony tylko na nie.

Co sprawia, że utylizacja segregatorów jest tak utrudniona? Wynika to z ich budowy, składają się bowiem z:

  • tekturowej okładki, która sama w sobie jest materiałem biodegradowalnym, ekologicznym, który ulegnie całkowitemu rozkładowi,
  • laminatu, który pokrywa okładkę i jest niestety tworzywem sztucznym niepodlegającym biodegradacji,
  • elementów metalowych, z których wykonany jest mechanizm dźwigowy oraz kółkowy segregatora.

Jak widać, każda część składowa kwalifikuje się do wyrzucenia do innego pojemnika na odpady.

Gdzie wyrzucać segregatory?

Specyficzna budowa, jaką ma segregator sprawia, że wiele osób nie wie, gdzie go wyrzucić. W Polsce nie doszliśmy jeszcze do bardzo szczegółowego sposobu segregacji jak w niektórych krajach. Nie pozostaje więc inna opcja jak wrzucenie segregatora do pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane, tego w kolorze czarnym. Ma go w ofercie każdy sklep z pojemnikami na odpady.

Osoby, którym leży na sercu dobro środowiska i mają czas, mogą pokusić się o rozdzielenie niektórych jego elementów. Przykładowo wyjęcie z segregatora metalowych części, sprawi, że można je wyrzucić osobno do pojemnika przeznaczonego na metale, tego w kolorze żółtym. Natomiast pozostał część do odpadów zmieszanych.

O czym trzeba pamiętać przed wyrzuceniem segregatora?

Wiesz już, gdzie wyrzucić segregator biurowy. Jednak zanim to zrobisz, koniecznie sprawdź, czy jest pusty! Bardzo częstym błędem jest pochopne pozbycie się segregatora wraz z przechowywanymi w nim dokumentami. Niestety może to mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje, również karne, jeśli zawiera on dane osobowe lub wrażliwe.

Nienależyte dbanie o dane powierzone do przechowywania naraża nie tylko na odpowiedzialność, ale i godzi w wizerunek firmy. Raz utracone zaufanie bardzo trudno potem odzyskać. Nie tylko klienci, ale i potencjalni kontrahenci będą unikać współpracy z takim przedsiębiorstwem, co przekłada się też na realne straty finansowe.

Osobną kwestią jest dbanie o bezpieczeństwo własnych danych firmowych, które mogą wpaść w ręce konkurencji lub zostać wykorzystane do przestępstw gospodarczych. Numery kont, kwoty przelewów czy informacje o wynagrodzeniach mogą bardzo zainteresować przestępców. Z tego względu zawsze przed wyrzuceniem segregatorów należy upewnić się, że są całkowicie puste.

Podsumowanie

Dobrej jakości segregator może służyć latami, o wiele dłużej niż przechowywane w nim dokumenty. Jednak jak każdy przedmiot ulegnie on w końcu zniszczeniu, a wtedy trzeba zadbać o jego prawidłową utylizację. Przede wszystkim sprawdzając przed wyrzuceniem czy usunięte zostały z niego wszystkie dokumenty, a następnie wrzucając go do odpowiedniego kosza na śmieci. Sklep Odpady.org ma ofercie wszystkie wymagane prawem pojemniki. Kupisz tu także te do odpadów zmieszanych, które są właściwe do wyrzucania segregatorów. Zapraszamy do sprawdzenia naszej strony internetowej!

Zobacz także: