Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucac tonery 400x350 - Gdzie wyrzucać tonery ?
2021-05-10 Łukasz Kamiński

Duże rozpowszechnienie sprzętu do drukowania sprawia, że wiele osób zastanawia się gdzie wyrzucać tonery. Nie ma w tym nic dziwnego skoro problem ten występuje zarówno w naszych firmach jak w miejscu zamieszkania.

Tymczasem ani tuszów, ani tonerów nie można umieszczać w przydomowych pojemnikach na śmieci. Elementy te stanowią część urządzeń zasilanych prądem  i jako takie podlegają pod Ustawę z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Do najpopularniejszych sposobów ich zagospodarowania zaliczyć możemy:

Gdzie wyrzucać tonery ?

  • Odsprzedaż tonerów i tuszów – jedną z odpowiedzi na pytanie, gdzie wyrzucać tonery jest próba ich odsprzedaży. W sieci można znaleźć sporo firm, które zajmują się ich powtórnym napełnianiem. Jeśli więc macie Państwo wyżej wymienione odpady to można spróbować je odsprzedać. Uzyskane w ten sposób środki mogą być przeznaczone na zakup zamienników. Naszym zdaniem powtórne wykorzystanie tuszów i tonerów przedłuża ich żywotność, co znakomicie przyczynia się do ochrony środowiska.
  • Zawiezienie odpadów do PSZOK – jeśli jako osoby prywatne nie mamy pomysłu, gdzie wyrzucać tonery to z pomocą może nam przyjść Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tego typu miejsce znajduje się prawie w każdej Gminie i można z niego skorzystać w ramach złożonej przez Państwa deklaracji odpadowej. Przed wizytą w PSZOK warto się upewnić, czy przyjmie on elementy, które zostały usunięte z drukarek.
  • Oddanie tuszów i tonerów do firmy komunalnej – osoby, które prowadzą działalność gospodarczą powinny pozbyć się tuszów i tonerów w sposób komercyjny. Oznacza to, że muszą one znaleźć przedsiębiorstwo, które posiada decyzje na ich zagospodarowanie. Z reguły tego typu dokumentami legitymują się lokalne firmy komunalne. Inną kwestią pozistaje to, czy za oddanie zużytych urządzeń elektrycznych przyjdzie Państwu zapłacić.

 

Gdzie wyrzucać tonery i tusze od drukarek ?
Gdzie wyrzucać tonery i tusze od drukarek ?

 

Zużyte tusze i tonery posiadają swoje w miejsce w katalogu odpadów. W zależności od tego skąd pochodzą można im przypisać kod 20 01 36 (odpady z domu) lub 16 02 14 (odpady z firmy). W drugim z wymienionych przypadków może zaistnieć konieczność sporządzenia karty w systemie BDO na ich przekazanie.

Zobacz także: