Wynajmij
ogrodzenie
online
styropian 400x350 - Gdzie wyrzucić styropian ?
2019-07-13 Łukasz Kamiński

Podpowiadamy, gdzie wyrzucać styropian z budowy i opakowań

Styropian to jeden z tych odpadów, które są uważane za uciążliwe. I choć ani nie śmierdzi, ani się nie rozlewa to wielu osobom  spędza z oczu przysłowiowy sen.  Wielu z nas nie różnicuje styropianu i tworzywo to jest dla nich takie samo, niezależnie od jego przeznaczenie. Tymczasem od tego, zależą jego właściwości i późniejszy sposób zagospodarowania.

W dużym skrócie styropian dzieli się na opakowaniowy oraz budowlany. Ten ostatni należy do grupy odpadów budowlanych (najczęściej opisuje go kod 17 06 04) i powinien on co do zasady zasilać strumienia odpadów komunalnych. Patrząc na wyżej wymienioną nieczystość globalnie powinniśmy:

Wiemy, gdzie wyrzucić styropian w zależności od rodzaju

  • Styropian opakowaniowy wrzucić do pojemników na tworzywa sztuczne i metale – tego typu odpad to nic innego jak tworzywo sztuczne. Telewizor, pralka czy laptop przywieziony z centrum handlowego można więc odpakować, a zużyty styropian wrzucić do żółtego kosza na śmieci. Niekiedy jednak jego rozmiar przekracza możliwości takiego śmietnika. W takiej sytuacji warto zadzwonić do swojego Urzędu Gminy i zgłosić, że będziemy chcieli pozbyć się odpadów gabarytowych. O ile uzyskamy zgodę, problem zniknie przy następnym przyjeździe śmieciarki.
  • Styropian budowlany zagospodarować w kontenerze lub big bagu – w dzisiejszych czasach bardzo szanuje się energię. Kolejne emisje zanieczyszczeń nie są bowiem niczym korzystnym dla naszej planety. Ale energia to także pieniądze. Z tą myślą wiele osób przeprowadza docieplenia swoich domów oraz zakładów pracy. Przy tej okazji powstaje styropian, który jest zupełnie inny niż ten opakowaniowy. Najlepszym sposobem na pozbycie się tej nieczystości jest skorzystanie z usług lokalnej firmy wywozowej. Pamiętajmy, że o ile prowadzimy działalność gospodarczą warto poprosić o sporządzenie karty przekazania odpadu. Dokument ten potwierdzi legalne pozbycie się zbędnego balastu.
  • W razie dylematów skorzystać z usług punktów selektywnej zbiórki odpadów – w niektórych rejonach kraju styropian nie może zasilać śmieci z tworzywa sztucznego i metalu. Wpływ na taki stan rzeczy mają obwarowania lokalnych RIPOKÓW. Jeśli na naklejce opatrującej pojemnik nie ma go w spisie odpadów pożądanych, przyjdzie nam skorzystać z usług PSZOK.

Zobacz również: wywóz gruzu Grudziądz

 

Gdzie wyrzucić styropian ?
Wiemy, gdzie wyrzucić styropian

Zamów kontener na styropian

Zobacz także: