Wynajmij
ogrodzenie
online

Opakowania styropianowe – gdzie wyrzucić i jak wygląda ich recykling ?

opakowania styropianowe gdzie wyrzucic i jak wyglada ich recykling 400x350 - Opakowania styropianowe - gdzie wyrzucić i jak wygląda ich recykling ?
2021-04-23 Łukasz Kamiński

Choć korzystanie z jednorazowych opakowań z pewnością jest wygodne nie tylko dla branży gastronomicznej, ale również dla jej klientów, wiążę się po części z produkowaniem śmieci. O ile w przypadku papierowych opakowań klient nie ma problemu z ich utylizacją, o tyle sprawa robi się nieco bardziej skomplikowana w przypadku opakowań wykonanych z popularnego styropianu.

Gdzie należy wyrzucać tego typu pojemniki, tacki i kubeczki? Czy można je poddawać recyklingowi? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Czym jest styropian?

Na samym początku warto zastanowić się, czym w zasadzie jest tworzywo, które określamy mianem styropianu. Ten materiał, który wykorzystujemy do produkcji opakowań na żywność, to właściwie polistyren ekspandowany, znany w skrócie jako EPS. Jego produkcja polega na tym, że w granulki polistyrenu zostaje wtłoczone powietrze. W efekcie uzyskujemy materiał nie tylko lekki, ale i zajmujący więcej miejsca, niż sam polistyren. Tak powstały styropian przede wszystkim cechuje się tym, że izoluje temperaturę, a zarazem nie przepuszcza wilgoci – to właśnie te dwa powody sprawiają, że tworzywo to jest bardzo popularne wśród producentów opakowań na żywność.

Polistyren ekspandowany, poza wykorzystaniem w branży budowlanej do ocieplania budynków, służy przede wszystkim do produkcji opakowań. To z niego wytwarza się większość pojemników na jedzenie na wynos, a także kubeczków na gorące napoje, takie jak kawa, herbata czy zupa. Zaletą EPS jest także niski koszt jego produkcji, dlatego wiele firm decyduje się na korzystanie z tego materiału.

Opakowania styropianowe – gdzie wyrzucić czyste lub brudne pudełka?

Styropianowe opakowania na jedzenie (na przykład takie: https://unipack.pl/sklep/opakowania/opakowania-styropianowe/), podobnie jak inne tworzywa, powinny być wyrzucane do odpowiednich pojemników na śmieci, by umożliwić właściwą segregację. Choć poszczególne miasta różnie mogą podchodzić do sposobu segregacji polistyrenu ekspandowanego, zasadniczo rozróżnić należy czyste opakowania ze styropianu oraz opakowania brudne.

Pierwsze z nich bez wątpienia należy wyrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne, czyli oznaczonego kolorem żółtym. Brudne opakowania styropianowe z kolei bezpieczniej będzie utylizować, wyrzucając je do śmieci zmieszanych, czyli do szarego lub czarnego kubła w altanie śmietnikowej.

W jaki sposób przebiega recykling styropianowych opakowań?

EPS, czyli polistyren ekspandowany poddawany jest recyklingowi w kilku etapach. Na samym początku, kiedy trafia do firmy zajmującej się recyklingiem styropianu, rozdzielany jest na poszczególne kolory oraz klasy. W dalszej kolejności, z tak rozdzielonego styropianu spuszcza się powietrze. W efekcie z materiału przed obróbką pozostaje zaledwie 2%, ponieważ taka jest objętość samego polistyrenu – pozostałe miejsce zajmowało wypełniające go powietrze.

Tak sprasowany, odpowietrzony polistyren zostaje następnie przetopiony na granulat, ten natomiast trafia ponownie do wyspecjalizowanych maszyn i wtryskarek, które nadają tworzywu kolejne życie. Z przetworzonego polistyrenu ekspandowanego wytwarzane są między innymi doniczki, wieszaki oraz różnego rodzaju opakowania.

Problem pojawia się wówczas, gdy znajdujący się w jednorazowych opakowania polistyren ekspandowany nie jest czystym styropianem, tylko został dodatkowo powleczony różnymi tworzywami. Wprawdzie chroni wówczas o wiele lepiej żywność podczas jej transportu, znacznie trudniej jednak poddać go recyklingowi i odzyskać, oddzielając od siebie poszczególne warstwy tworzyw.

 

Opakowania styropianowe - gdzie wyrzucić i jak wygląda ich recykling ?
Opakowania styropianowe – gdzie wyrzucić i jak wygląda ich recykling ?

Zobacz także: