Wynajmij
ogrodzenie
online

Utylizacja rtęci – gdzie wyrzucić termometr rtęciowy?

trash g52db476d2 1920 400x350 - Utylizacja rtęci - gdzie wyrzucić termometr rtęciowy?
2023-06-22 Łukasz Kamiński

Jeśli gdziekolwiek w domu używasz termometrów rtęciowych (czy to medycznego, czy zaokiennego), warto wiedzieć, jak wygląda utylizacja rtęci. Nie warto czekać na moment, aż taki przedmiot się stłucze. Rtęć jest toksyczną substancją, która może powodować poważne szkody dla organizmów żywych i ekosystemów. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, gdzie wyrzucić termometr rtęciowy i co zrobić z rozlaną rtęcią. W tym artykule przedstawimy Ci kilka sposobów na bezpieczne pozbycie się starych termometrów i wskażemy jak postępować w sytuacji awaryjnej.

Termometry z rtęcią – przestarzałe, ale wciąż w powszechnym użyciu

Choć w przypadku termometrów medycznych, modele elektronicznie coraz częściej wypierają te z rtęcią, to jednak w większości domów znajdują się jeszcze rtęciowe termometry pokojowe i zaokienne, które wskazują temperaturę powietrza. Znajduje się w nich rtęć, która po rozbiciu szkła może wylać się w postaci charakterystycznych, srebrnych kuleczek. Pod wpływem ciepła te zamieniają się w opary, które są jeszcze groźniejsze dla zdrowia.

Dlaczego rtęć jest taka groźna?

Rtęć należy do najbardziej toksycznych pierwiastków. Jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt, groźna dla środowiska. U ludzi może powodować poważne problemy zdrowotne, szczególnie w przypadku narażenia na długotrwały kontakt lub spożycie. Może uszkadzać układ nerwowy, nerki, wątrobę, a także wpływać negatywnie na rozwój płodu. Jej opary mogą uszkodzić również płuca. Dlatego tak ważne jest prawidłowa i bezpieczna utylizacja termometrów rtęciowych, które są głównym źródłem dostępu do rtęci w naszym otoczeniu.

Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy?

Od razu warto zaznaczyć, że termometru rtęciowego nie wyrzucamy do zwykłego śmietnika! Niezależnie od tego, czy jest on uszkodzony, czy sprawny i w jednym kawałku, kosze na śmieci plastikowe nie są dla nich odpowiednim miejscem.

W takim razie gdzie oddać termometr rtęciowy? Jednym z miejsc, które ma obowiązek przyjmowania takich odpadów, jest apteka. Również w niektórych sklepach i centrach zdrowia istnieje możliwość oddania starych termometrów do specjalnych pojemników na odpady niebezpieczne. Skontaktuj się z takimi miejscami w Twojej okolicy i zapytaj, czy oferują możliwość przyjęcia termometrów rtęciowych.

Jeśli nie masz dostępu do specjalnych punktów odbioru, skonsultuj się z lokalnymi władzami albo udaj się prosto do PSZOK, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – powinny one działać w każdej gminie. W niektórych przypadkach oferują odbieranie niebezpiecznych śmieci bezpośrednio od mieszkańców. W taki sposób można pozbyć się również baterii, tonerów, zużytych urządzeń RTV/AGD. Zgodnie z polskimi przepisami wszystkie te niebezpieczne odpady można oddać bezpłatnie.

Co zrobić z rozbitym termometrem?

Jeśli przydarzy Ci się wypadek i rozbijesz termometr, z którego wyleje się rtęć, postępuj bardzo ostrożnie. Nie dotykaj rtęci ani resztek termometru gołą skórą. Otwórz okna, by pomieszczenie było dobrze wentylowane. Załóż grube gumowe rękawice ochronne i zbierz stłuczone kawałki szkła, wrzucając je do zamykanego słoika wypełnionego zimną wodą. Kuleczki rtęci możesz zebrać przy pomocy strzykawki, pipety lub kawałka tektury i papieru. Te odpady również umieść w słoiku i szczelnie go zamknij. Jeśli kuleczki rtęci znajdą się na dywanie, nie używaj odkurzacza. Na drobinki, których nie da się usunąć w opisany wcześniej sposób, możesz wysypać sproszkowaną siarkę i przykryć je papierem. Dopiero po kilku godzinach można będzie je odkurzyć. Podczas utylizacji rtęci zwróć uwagę na wszystkie miejsca, gdzie jeszcze mogą znajdować się szare kuleczki, np. pod meblami. Pozostawienie ich tam może doprowadzić do uwolnienia się toksycznych oparów. Po posprzątaniu zgłoś się z odpadami do jednego z wymienionych powyżej punktów.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, gdzie wyrzucić termometr zaokienny lub medyczny, pamiętaj, że bezpieczne i odpowiedzialne pozbywanie się produktów z rtęcią jest kluczowe dla naszego zdrowia i ochrony środowiska. Wyrzucanie ich do zwykłych śmietników na odpady jest niebezpieczne, ponieważ rtęć może przedostać się do gleby i wód podziemnych, zagrażając ekosystemom. Jest też bardzo groźna dla ludzi i zwierząt, które mogą mieć z nią kontakt. Poszukaj możliwości oddania ich do apteki lub lokalnych PSZOK-ów.

Zobacz także: