Odpady z działalności gospodarczej to niezwykle istotny punkt rozważań wielu przedsiębiorców z całego kraju. Wpływ na taki stan rzeczy mają przede wszystkim zmiany w obowiązującym prawodawstwie. Takie nowinki jak choćby Baza Danych Odpadowych (BDO) czy położenie większego nacisku na ekologię sprawiają, że przedstawiciele firm muszą się pochylić nad zagadnieniami związanymi ze środowiskiem.
I nie ma w tym nic przesadnie dziwnego skoro gołym okiem widać zmiany klimatyczne związane z globalnym ociepleniem. Wszystko to sprawia, że warto uporządkować kwestie śmieciowe i uniknąć przykrych konsekwencji. Podstawą do wprowadzenia zmian jest zastanowienie się nad tym jakich nieczystości produkujemy najwięcej. Abstrahując od branż stricte specjalistycznych odpady z działalności gospodarczej możemy podzielić na:
Odpady z działalności gospodarczej
- Opakowaniowe – odpady z działalności gospodarczej to bardzo często wszelkiego rodzaju opakowania. Zaliczamy do nich przede wszystkim kartony oraz folię. Do czynienia z tego rodzaju nieczystościami mają nie tylko małe sklepy, ale i duże hurtownie czy też centra logistyczne. Nieczystości opakowaniowe tworzą śmieci, których kody rozpoczynają się od „15 01”. Można w nich znaleźć także opakowania wielomateriałowe, opakowania z drewna oraz metalu. Niewielkie ilości niektórych odpadów opakowaniowych podlegają wyłączeniu z obowiązku elektronicznej ewidencji.
- Zużyte urządzenia elektryczne – dzisiejszy świat oparty jest na elektronice. Rewolucja technologiczna widoczna jest także w wielu firmach. Komputery, smartfony, drukarki i inny sprzęt „na prąd” z czasem zamieniają się w odpad. Podobnie sprawy wyglądają z tonerami. Recyklingiem wyżej wymienionych przedmiotów zajmują się wyspecjalizowane podmioty, które posiadają odpowiednie zaplecze techniczne. O ile jest on kompletny możecie liczyć, że za jego utylizację nie poniesiecie Państwo znaczących kosztów. Jeśli odpady elektroniczne nie są bezpośrednio związane z procesem produkcyjnym nie musimy ich rejestrować w BDO. Niewielkie ilości mogą być zutylizowane na zasadach ogólnych.
- Budowlane – najrzetelniej do zagadnień związanych z odpadami budowlanymi powinny podejść firmy, dla których są one bezpośrednio związane z uprawianą profesją. Zalegający gruz lub śmieci poremontowe mogą bowiem skutecznie utrudnić prowadzony front robót. Duże ilości śmieci z prowadzonych przez Państwa inwestycji trzeba wywieźć przy pomocy firm wywozowych, które dysponują odpowiednimi zezwoleniami, a każdy kurs odnotować w BDO.