Jakie odpady pozostają po remoncie?
W zależności od tego jak duży zakres prac jest przeprowadzany podczas remontu, odpady mogą być różnorodne. Jeżeli odnawiasz łazienkę czy kuchnię, będą to: płytki, tynki, gruz, linoleum, armatura. Jeżeli natomiast remontujesz pokój dzienny, sypialnię lub przedpokój, pozostaną: panele, puszki i pojemniki po farbach, folia, szkło i śmieci plastikowe. Inne odpady (powstałe np. przy remoncie dachu lub izolacji) to: papa, kamienie, ziemia, styropian. Jeżeli przy okazji wymieniasz sprzęt AGD, RTV oraz stare żarówki i baterie, to masz do zutylizowania również elektrośmieci.
Odpady poremontowe – czy można je wrzucić do zwykłego kosza na śmieci?
Oczywiście, odpowiedź brzmi nie. Odpadów poremontowych nie można wyrzucić do zwykłego kontenera na odpady, a już na pewno nie wolno ich zostawić w lesie czy w przydrożnym rowie. Za takie zachowanie grozi surowa grzywna, ma bardzo negatywne skutki dla środowiska naturalnego i wygląda nieestetycznie. Śmieci poremontowych nie polno także spalać – nawet panele czy meble są pomalowane lub polakierowane i wrzucenie ich do ognia wiązałoby się z emisją groźnych substancji chemicznych do powietrza.
Co zrobić z odpadami poremontowymi?
Istnieje kilka możliwości pozbycia się odpadów poremontowych. Jeżeli nie masz ich zbyt wiele i dysponujesz wystarczająco dużym pojazdem, możesz zawieźć je do punktów zbiórki i utylizacji, który działają w każdej gminie. Przyjmują one odpady tylko od osób prywatnych. Nie odpowiadają również za transport, dostarczenie czy załadunek, dlatego jest to dość nieefektywne rozwiązanie. Dobrym pomysłem na pozbycie się odpadów poremontowych jest zamówienie kontenera i wywozu.
Jak wygląda wywóz odpadów?
Proces ten wygląda bardzo różnie, w zależności od miejscowości oraz zamówionej usługi. Wywóz odpadów Wrocław przebiega bardzo sprawnie i szybko. Zamawiasz kontener na odpady przez formularz na stronie internetowej lub przez telefon i w ciągu 24 godzin firma podstawia go pod Twój dom. Pojemniki na odpady mają wielkość od 3,5 do 7m3 – jeżeli nie wiesz, który wybrać, skorzystaj z bezpłatnych porad konsultanta. Po napełnieniu kontener jest odbierany w najczęściej ciągu 24 godzin lub zamieniany na pusty. Jego dzierżawa jest bezpłatna do tygodnia czasu – płacisz tylko za wywóz.
Jakich przedmiotów nie można wrzucać do kontenera na odpady?
Nie wszystkie odpady powstałe po remoncie możesz wrzucić do kontenera. Są to przede wszystkim stare sprzęty elektroniczne, takie jak: lodówki, kuchenki, telewizory, zmywarki, pralki, komputery, suszarki, monitory, klawiatury itp. Również baterii, żarówek czy świetlówek nie możesz w ten sposób zutylizować. Są to elektrośmieci – możesz je oddać do specjalnych punktów utylizacji, a drobny sprzęt wrzucić do specjalnych koszy w marketach.