2019-03-29
Remont to bardzo specyficzny czas, który jest dla wielu z nas stresujący. Nie dość, że trzeba zakupić odpowiednie materiały, poszukać fachowców to jeszcze usunąć odpady, które powstały przy jego okazji. Ostatnia z tych czynności bywa bardzo stresująca. Nie wszędzie i nie zawsze istnieje możliwość, aby dokonać tego jak „za pstryknięciem czarodziejskiej różdżki”.
Śmieci poremontowe i gruz to nieczystości, którym należy poświęcić odpowiednią dawkę uwagi i zaplanować jak się ich pozbyć. Do najważniejszych elementów tego procesu zaliczyć możemy:
Plan postępowania z odpadami
- Oszacowanie ilości mogących powstać śmieci – to ile odpadów powstanie przy okazji prac budowlanych jest kwestią bardzo płynną. Każdy z nas doskonale wie, że „górna granica” ilościowa jest w zasadzie nie do przewidzenia. Bardzo często bywa, że z małego remontu może się zrobić przysłowiowy Armagedon. Uszkodzenia, których nie można przewidzieć, tudzież chęć zrobienia czegoś więcej za „jednym zamachem” może okazać się tu kluczowa. Ogólny zarys prac jest jednak znany większości Inwestorom. Przed remontem warto uzgodnić z ekipą budowlaną jak zamierza upłynnić nieczystości. Jednym ze sposobów na powyższe jest wynajem odpowiedniego kontenera lub dostarczenie odpadów do PSZOK.
- Przygotowania odpowiedniego miejsca do składowania odpadów – część śmieci takich jak: folie, kartony czy tapety jest z natury bardzo lekka. Do ich składowania warto przygotować odpowiednie miejsce. Jeśli będzie ono usytuowane poza budynkiem to warto osłonić je od wiatru. Nikt przecież nie ma w zamyśle bycia utrapieniem dla sąsiadów lub sprzątania najbliższej okolicy ze śmieci. Jeśli końcowym przeznaczeniem nieczystości jest PSZOK to o wiele łatwiejsze będzie zmagazynowanie odpadów, niźli jeżdżenie z nimi każdego dnia z osobna.
- Wstępne przesegregowanie odpadów – gminne punkty składowania odpadów przyjmują wiele odpadów poremontowych. Bardzo często mają one jednak swoje wymogi. Warto im sprostać, aby uniknąć przykrej niespodzianki. Jedną z wytycznych większości PSZOK jest obowiązek przesegregowania śmieci. Na etapie ich powstawania warto je wstępnie podzielić na odpowiednie frakcje. O wiele łatwiej będzie później wrzucić je do odpowiednich pojemników.