Wynajmij
ogrodzenie
online
zgniatanie plastiku 400x350 - Porady odpadowe w temacie pojemników do segregacji
2019-11-19 Łukasz Kamiński

W obliczu zmian zachodzących w gospodarce odpadami wielu zarządców nieruchomości zastanawia się nad optymalnym doborem pojemników. I choć jest to temat rzeka to warto pochylić się nad nim jeszcze raz.

Do dzisiejszych rozważań skłoniły mnie rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za wyżej wymienione kwestie we wspólnotach mieszkaniowych. To jakich wyborów dokonają będzie kształtować nie tylko kwestie związane z ekologią, ale i również zadowolenie lokatorów. Z ponad 11 letniego doświadczenia w branży komunalnej wiem, że przy przejściu na selektywną zbiórkę nieczystości czeka nas wiele niespodzianek. Sam doświadczyłem ich niejednokrotnie. Na podstawie błędów, których się nie ustrzegłem podpowiedzieć mogę Państwu, że:

Porady odpadowe – pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów

  • Do tworzyw sztucznych, metalu i papieru powinno się stosować większe pojemniki – kosze o pojemności 60 czy 120 litrów w zabudowie wielorodzinnej będą absolutną porażką. W żaden sposób nie wymusicie Państwo na mieszkańcach składania kartonów czy zgniatania butelek po napojach. Warto już zawczasu zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości kosze, nawet jeśli miałyby one zając miejsce pojemników na śmieci niesegregowane. Odpadów zmieszanych raczej ubędzie i taki jest właśnie zamysł Ustawodawcy.
  • Należy dobrze przemyśleć kwestię budowy wiaty śmietnikowejporady odpadowe nie byłyby w żadne sposób pełne, gdyby nie poruszyć kwestii związanych z budową wiat śmietnikowych. Powinny być one na tyle duże, aby istniała możliwość dostawiania kolejnych koszy. Trend ten można zaobserwować niemal wszędzie. Z reguły tam gdzie już wcześniej funkcjonowała selektywna zbiórka zaczynało się od 1 kompletu koszy, a następnie dostawiało kolejne.
  • Odpadów biodegradowalnych wcale nie będzie aż tak dużo – uważam, że pojemniki PA 1100 do bio nie zdają egzaminu w zabudowie wielorodzinnej. Nie dość, że śmierdzi ich zawartość to jeszcze w blokach, czy kamienicach tego bio zwyczajnie nie ma zbyt wiele. No bo niby skąd miałby się wziąć skoro w większości korzystamy z półproduktów. Lepiej zamiast PA 1100 w kolorze brązowym kupić kilka koszy typu MGB 120. Jeśli naszą intencją nie jest tworzenie wylęgarni dla much to niniejszy zamysł będzie zdawać egzamin.
Mało który lokator zgniecie plastikowe butelki
Mało który lokator zgniecie plastikowe butelki