Wynajmij
ogrodzenie
online
odpady z gastronomii 400x350 - Odpady z gastronomii
2020-07-29 Łukasz Kamiński

Odpady z gastronomii to temat, która powraca jak bumerang szczególnie w okresie lata. To właśnie wtedy istnieje wzmożone zapotrzebowanie na ich utylizację, które powoduje zakłopotanie wśród wielu restauratorów.

W dobie zaostrzania się przepisów dotyczących śmieci dodatkowy kubeł na nieczystości nie rozwiąże wszystkich problemów. Kwestie odpadów z gastronomii należy więc potraktować serio i przyjrzeć się im dokładniej. Jeśli spodziewacie się Państwo wzmożonej liczby odwiedzających to warto na wstępie rozeznać jakie śmieci mogą Wam przysporzyć najwięcej kłopotów. Do najczęstszych odpadów, które powstają w barach i wszelkiego rodzaju jadłodajniach zaliczyć możemy:

Podstawowe odpady z gastronomii

  • Odpady zmieszaneśmieci zmieszane zwane inaczej resztkowymi lub odpadami o kodzie 20 03 01 to nieczystości, których nie można zakwalifikować ani do bio (kod odpadu: 20 02 01 lub 20 01 08), ani do segmentu opakowaniowego. W skrócie można rzec, że są to takie odpady, które ciężko jest ponownie wykorzystać. Jeśli więc widmo zalegających śmieci przyprawia Państwa o zawrót głowy to warto domówić kolejny pojemnik na śmieci lub rozszerzyć posiadaną deklarację odpadową o przewidywaną przestrzeń do gromadzenia zbędnego balastu. Można tego dokonać w lokalnej firmie komunalnej lub w urzędzie miasta i gminy.
  • Odpady opakowaniowe – znakiem rozpoznawczym wakacji są wysokie temperatury. U wszystkich z nas powodują one wzmożone zapotrzebowanie na płyny. Ulubiona woda mineralna czy napój przechowywana jest zwykle w szklanych lub plastikowych butelkach. Rzadko kiedy Państwa goście zabiorą je ze sobą do miejsca ich pobytu. Warto więc od razu ubezpieczyć się od nadmiaru surowców opakowaniowych do których zaliczyć możemy jeszcze kartony. Panaceum na tego typu bolączki będą kolejne pojemniki w odpowiedniej kolorystyce lub worki posiadające odpowiedni opis. Począwszy od lipca 2020 segregacja odpadów jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Plusem takiego stanu rzeczy jest możliwość zaoszczędzenia na wywozie śmieci. Odpady opakowaniowe są bowiem zazwyczaj tańsze w odbiorze od zmieszanych.
  • Odpady BIO – nie ma ryby z frytkami czy kotleta schabowego bez surówek, których spożycie wzrosło w ostatnich latach proporcjonalnie do naszej troski o zdrowie. Jeśli wiec Wasz kucharz używa do ich przygotowania świeżych warzyw to na pewno będzie potrzebował kosz do nieczystości biodegradowalnych. Powinien on mieć kolor brązowy i być na tyle duży lub tak często opróżniany, aby tworząca się w nim kiszonka nie wystraszyła Waszych gości.
  • Materiał kategorii IIIodpady z gastronomii to również takie śmieci, które pojawiają się od czasu do czasu i powodują Państwa frustrację. W wielu przypadkach powstają one na skutek awarii lodówki lub zamrażarki. Zepsute mięso i wędliny mają kod odpadu 16 03 80 i należy zutylizować je z osobna u podmiotu posiadającego stosowne zezwolenia. Transport i utylizacja tychże odpadów odbywa się pod nadzorem Powiatowych Inspektoratów Weterynaryjnych , a sama czynność dokumentowana jest protokolarnie. Każdy świadomy restaurator powinien zadbać o to, aby w razie potrzeby być przygotowanym na taką ewentualność i podpisać umowę z wybranym przez siebie odbiorcą materiału kategorii III.

 

Podstawowe odpady z gastronomii
Podstawowe odpady z gastronomii