Przed nami święta Bożego Narodzenia, czyli czas, w którym generujemy bardzo dużo odpadów. Czy się to komu podoba, czy nie służby komunalne mają w tym okresie wiele do roboty. Dodatkowe wywozy kontenerów, czy praca do późna w Wigilię to schemat, który powtarza się rok po roku. Z tym małym wyjątkiem, że jako społeczeństwo jesteśmy coraz bogatsi i coraz to bijemy śmieciowe rekordy. Hałdy nieczystości wokół pojemników przy okazji spaceru w zimowy poranek pierwszego dnia świąt to nieomal standard. Wie o tym każdy, kto zwraca uwagę na najbliższe otoczenie. Wrażeniom estetycznym można jednak pomóc i to nie tylko przez zakup używanych pojemników na odpady. Odpowiednia segregacja to klucz do sukcesu, który objawi się prawdziwym cudem wigilijnym. Państwa okolica będzie bardziej czysta a i nastroje przy tej okazji zdecydowanie lepsze. Do najczęstszych błędów przy wyrzucaniu odpadów w święta zaliczyć możemy:
Odpady w Boże Narodzenie i ich właściwości
- Wyrzucanie papieru po prezentach do pojemnika na makulaturę – papier po prezentach jest z wierzchu lakierowany i nie zawsze można go wyrzucić do zbiorników na papier. Można się o tym przekonać zgłębiając lekturę strony WWW swojego Urzędu Gminy lub naklejki na pojemnikach. Dobrym sposobem jest jednak zaoszczędzeniu tego surowca i odpakowanie go z przeznaczeniem obwoluty na prezent dla kogoś bliskiego. Mikołaj na pewno się nie obrazi.
- Wyrzucanie potraw mięsnych do pojemników na odpady biodegradowalne – świąteczna kaczka, indyk lub kurczak nie powinny być wyrzucone do zbiorników na BIO. Siłą rzeczy trafiają tam jednak z większą niż zazwyczaj intensywnością. Odpad ten ma kod 16 03 80 i jest utylizowany bez przeznaczenia na kompost, co w tym przypadku jest dość logiczne.
- Wyrzucanie sprzętu elektrycznego do zbiorników na śmieci niesegregowane lub plastik – wielu najmłodszych dostanie pod choinkę zabawki. Tym samym część ze starych przedmiotów trafi do śmietników. Pod żadnym pozorem zabawki na baterie czy prąd nie powinny jednak zasilać strumienia śmieci zmieszanych. Ich przeznaczeniem jest bowiem PSZOK lub zbycie ich przy okazji mobilnej zbiórki odpadów.