Wynajmij
ogrodzenie
online
bdo bledy 400x350 - Najczęstsze błędy w BDO
2020-07-03 Łukasz Kamiński

Wiele osób, które zajmują się gospodarką odpadami musi efekty swojej pracy przedstawić w Bazie Danych Odpadowych. I choć korzystanie z tego systemu nie jest jeszcze koniecznością to warto dowiedzieć jakie są najczęstsze błędy w BDO. Dziś postaramy się Państwu przybliżyć, co zrobić aby ich uniknąć.

Jak się okazuje wystarczy do tego odrobina rozwagi i uważności przy nanoszeniu poszczególnych operacji. Warto zwrócić uwagę przede na takie aspekty jak:

Najczęstsze błędy w BDO

  • Prawidłowy kod odpadunajczęstsze błędy w BDO wynikają w dużej mierze z wyboru złego kodu odpadu. Aby uniknąć tego typu sytuacji warto więc uzgodnić go z firmą, która ma odebrać od nas nieczystości lub sprawdzić co sami zadeklarowaliśmy we wniosku o wpis do Bazy Danych Odpadowych. Z racji tego, że te samy nazwy nieczystości mogą mieć różne oznaczenia nie można lekceważyć tego typu omyłek.
  • Właściwe miejsce przeznaczenia odpadów – firmy transportujące nieczystości lub takie, które jednocześnie dysponują miejscem do ich składowania lub utylizacji bardzo często mają wiele miejsc prowadzenia działalności. Aby wybrać to właściwe warto się upewnić, gdzie trafi nasz odpad. Lokalizacji nie wolno wybierać przypadkowo, gdyż spowoduje to odrzucenie naszej karty i niepotrzebne problemy.
  • Data odbioru odpadówtermin odbioru nieczystości ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia BDO. Nie można go wskazywać bez uzgodnienia go z Wykonawcą, który odbiera od nas śmieci. Baza Danych Odpadowych daje możliwości korekty terminu jedynie o jeden dzień. Źle przygotowana karta przekazania odpadów będzie wiec musiała być wycofana i zrobiona od nowa. Warto w tym miejscu wspomnieć, że BDO służy do ewidencji zdarzeń, a nie do ich planowania. Polecamy więc, aby nadal kontaktować się z firmą wywożącą śmieci w celu zamawiania usług.
  • Sprawdzanie zakładki „odrzucone”karta przekazania odpadów (nie mylić z kartą przekazania odpadów komunalnych) zawiera rubrykę, w której trzeba wpisać masę nieczystości. I o ile nie jesteśmy jasnowidzami, lub nie mamy w firmie wagi najazdowej to trzeba na bieżąco sprawdzać jej zawartość. To właśnie tam przedstawiciel firmy wywożącej odpady wpisze prawidłową masę, a my będziemy musieli przeprowadzić jej korektę.

 

Najczęstsze błędy w BDO
Najczęstsze błędy w BDO