Katalog odpadów to podstawowy dokument, który jest znany wszystkim osobom, mającym jakąkolwiek styczność z branżą odpadową. Ułatwia on codzienną klasyfikację nieczystości, prowadzenie w firmie gospodarki nimi oraz pozwala na zamknięcie śmieci w ramy określonej definicji. Aby zrozumieć jego funkcjonalność trzeba mu się przyjrzeć dokładniej.
Formalna budowa katalogu odpadów jest bardzo prosta. Na ścisłość można rzec, że składa się on z dwóch kolumn. W pierwszej widnieje kod odpadu, a w drugiej: grupy, podgrupy i ich rodzaje. Umiejętne korzystanie z niego pozwala na lepsze o dbanie o środowisko i własny portfel. Katalog odpadów zabiera przede wszystkim takie dane jak:
Co znajdziemy w katalogu odpadów ?
- Poprawne nazewnictwo – dla większości z nas śmieci to jedynie śmieci. Tymczasem ustawodawca zadbał o to, aby je odpowiednio nazwać. Poprawne nazwy wszystkich nieczystości widnieją w katalogu odpadów. Trzeba ich używać przy okazji sporządzenia ewidencji, kart przekazania odpadów oraz innych dokumentów związanych z nieczystościami. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na niuanse. Czasami z pozoru taka sama pozostałość może mieć inną nazwę. Dobrym przykładem jest tu gruz, który raz widnieje w jako ceglany, a raz jako betonowy.
- Potencjalne przeznaczenie odpadów – analizując katalog odpadów warto zwrócić uwagę na „gwiazdki” (*), które pojawiają się przy niektórych kodach. Oznaczają one, że dany śmieć jest niebezpieczny i należy postępować z nim w sposób niestandardowy. Ten ostatni oznacza zazwyczaj zwiększone koszty utylizacji. Warto o tym pamiętać planując choćby roboty budowlane, gdyż można się niemile zaskoczyć. Takie informacje mogą być okazać się bezcenne dla osób, których codziennością jest przygotowywanie ofert przetargowych.
- Systematykę – katalog odpadów został w odpowiedni sposób pogrupowany. Zawiera od grupy od 01 do 20. W ostatniej z nich mieszczą się śmieci, z którymi mają do czynienia mieszkańcy. Takie kody jak 20 03 01, czy 20 02 01 są odbierane w ramach gminnych przetargów na wywóz śmieci. Realnie to właśnie z tą grupą obok „17” (odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej) mamy najczęściej do czynienia.
Aktualna wersja katalogu odpadów znajduje się tutaj. A jego interaktywna wersja przygotowana została przez naszych redaktorów w tym miejscu.