Wynajmij
ogrodzenie
online

Jak zbierać deszczówkę na działce, w ogrodzie i na balkonie?

Zbieranie deszczówki
2024-01-30 Łukasz Kamiński

Jak zbierać deszczówkę na działce, w ogrodzie i na balkonie?

Zbieranie deszczówki to rozwiązanie, które może być nie tylko proste, ale przynosi również wiele różnych korzyści. Jak zatem zbierać deszczówkę na działce, w ogrodzie i na balkonie? Odpowiadamy.

Jak zbierać deszczówkę?

Zbieranie deszczówki to prosta czynność, która sprowadza się do gromadzenia wody opadowej. W praktyce jednak jej przebieg może różnić się od miejsca, w którym łapana jest woda, ponieważ możliwe jest zarówno gromadzenie jej na działce czy w ogrodzie, jak i zbieranie deszczówki na balkonie w bloku. W przypadku działki bądź ogrodu jednym z najpopularniejszym sposobem łapania wody opadowej jest wykorzystanie zbiorników naziemnych, do których trafia woda z rynien zainstalowanych na budynkach. Warto jednak mieć świadomość, że możliwe jest także zbieranie deszczówki bez rynny, kiedy to po trafia ona bezpośrednio do zbiornika. Oczywiście efektywność jest znacznie niższa, ponieważ woda z rynny spływa z określonej powierzchni dachu. Jak zbierać deszczówkę na balkonie? W tym przypadku najprostszy sposób to ustawienie odpowiednich zbiorników. Chcąc jednak sprawić, by zbieranie deszczówki na balkonie było bardziej efektywne można rozwiesić na nim specjalną płachtę bądź folię, wcześniej wykonać w niej otwór. W efekcie woda będzie spływała do ustawionego pod nim zbiornika, a deszczówka będzie gromadzona z większej powierzchni.

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Zbieranie deszczówki to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści. Wiedząc jak łapać deszczówkę można bowiem obniżyć rachunki za wodę, ponieważ deszczówka może zostać wykorzystana między innymi do podlewania roślin. W tym miejscu warto również podkreślić, że warto je podlewać wodą deszczową nie tylko ze względu na oszczędności, ale również z uwagi na fakt, że jest to znacznie korzystniejsze dla ich wzrostu. Co jeszcze należy wymienić wśród zalet zbierania deszczówki? Otóż, istotna może być możliwość regulowania poziomu wody na działce, ponieważ w zależności od typu gleby oraz ukształtowania terenu intensywne opady mogą znacznie utrudnić korzystanie z ogrodu.

Podsumowując należy stwierdzić, że zbieranie deszczówki to rozwiązanie, które warto wdrożyć oraz dopasować do własnych potrzeb i możliwości. Wiedząc to, jak zbierać deszczówkę na działce można bowiem nie tylko zmniejszyć zużycie wody, ale również zadbać o odpowiednią retencję.

 

Zbieranie deszczówki
Zbieranie deszczówki