Czym jest idea zero waste?
Polacy, jak pokazują statystyki GUS z 2021 r., rocznie produkują 360 kg odpadów na osobę. To bardzo dużo, a okazuje się, że jest sposób, by znacząco ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów. Oczywiście najlepiej dążyć do realizowania idei zero waste. Czym jest i co się w niej zawiera?
Zero waste co to znaczy?
Wiele osób zero waste jeszcze do niedawna kojarzyło z przesadnym oszczędzaniem czy wręcz zbieractwem. Jednak tak naprawdę zasada zero waste jest bardzo korzystna dla środowiska i zmierza do ograniczenia generowanych odpadów czy maksymalnego zniwelowania ich ilości. Zasady zero waste dotyczą zarówno gotowania, ubierania się, jak i codziennej higieny. Warto się nimi kierować, gdyż w ten sposób można nie tylko dbać o środowisko, ale również zyskać spore oszczędności. Należy wiedzieć, że istnieje Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, które działa od 2017 r. i uświadamia Polaków, jak mogą skutecznie realizować tę ekologiczną filozofię w swoim życiu. Zasady zero waste opierają się na 5 filarach. Pierwszym z nich jest odmawianie przyjmowania ulotek, nie korzystanie z plastikowych toreb, kubeczków plastikowych, jednorazowych sztućców itp. Drugi dotyczy ograniczenia czy wręcz wyeliminowania marnotrawstwa żywności. Należy więc bardzo dobrze planować swoje zakupy i posiłki, tak by wykorzystywać wszystko, co ma się w lodówce, a produkty, czy potrawy, których nie można zjeść od razu albo mrozić albo oddawać np. do społecznych lodówek. Trzecia zasada dotyczy ponownego wykorzystywania rzeczy. Warto zatem robić zakupy na pchlich targach, wymieniać się książkami, zamiast kupować nowe albo decydować się na używane ubrania. Bezwzględnie należy dbać o recykling, czyli nie tylko odpowiednio składować odpady, ale choćby oddawać rzeczy, których już się nie nosi do kontenerów Caritas lub innych specjalnych punktów. Ostatnia zasada mówi o tym, by maksymalnie wykorzystywać odpadki, a więc stworzyć kompostownik. W ten sposób fusy po kawie, herbacie, skorupki jaj czy też obierki z warzyw mogą się ponownie przydać do zasilenia ogródka w naturalny nawóz.
Poznajcie sposoby, jak realizować tę filozofię w swoim życiu
Aby żyć zgodnie z zero waste, korzystajcie z toreb wielokrotnego użytku, a więc materiałowych. Rodzice małych dzieci żyjący w myśl tej filozofii nie wybierają pampersów, a pieluszki tetrowe wielokrotnego użytku, które można prać w pralce. Zamiast kupować kawę na stacji w plastikowym kubku, możecie przygotować ją w domu i wlać do termosu, a także zabrać ze sobą kubek termiczny. W ten sposób macie ciepłą kawę na kilka godzin, a jednocześnie dbacie o środowisko. Nie musicie też jeść fast foodów na mieście, gdy zadbacie o wcześniejsze przygotowanie lunch boxa w swoim domu. Możecie też robić przetwory, a dzięki temu nie będziecie marnować owoców znajdujących się w ogrodzie. Warto gotować większe ilości posiłków, a następnie je wekować, a w ten sposób ograniczyć zużycie gazu i prądu, a jednocześnie czas. Jednocześnie nie marnuje się w ten sposób jedzenia. Zamiast pić wodę z butelek plastikowych, zadbajcie o filtr do wody kranowej lub zainwestujcie w butelkę wielokrotnego użytku z filtrem. Starajcie się unikać stosowania papieru czy chusteczek jednorazowych do czyszczenia i wybierajcie ściereczki wielokrotnego użytku, które możecie wyprać i ponownie wykorzystać. Aby ograniczyć zużycie wody, możecie z kolei zainwestować w zbiornik na deszczówkę.