Wynajmij
ogrodzenie
online
Co zaliczamy do odpadów budowlanych?
2022-09-13 Łukasz Kamiński

Jakie śmieci włączają się do odpadów budowlanych?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co zaliczamy do odpadów budowlanych. Najczęściej temat ten interesuje mieszkańców, którzy są zobligowani do segregacji odpadów.

Zbieranie śmieci z podziałem na 5 frakcji może być z jednej strony wygodne, a z drugiej rodzić szereg wątpliwości. Najlepszym przykładem, który obrazuje ten fakt jest frakcja metali i tworzyw sztucznych. W świecie, w którym większość rzeczy jest zwłaszcza z plastiku wielu prywatnych Inwestorów może mylnie odczytać przeznaczenie kubła w kolorze żółtym wrzucając do niego np. listwy przypodłogowe. Tymczasem wszystkie kosze na śmieci znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie naszych domów przeznaczone są wyłącznie na odpady komunalne. Do pozostałych błędów, które zdarza się nam popełniać zaliczyć możemy błędne zagospodarowanie takich odpadów jak:

Odpady budowlane co zaliczamy

  • Gruz – dobrym przykładem na to, co zaliczamy do odpadów budowlanych jest gruz. Zdarza się, że trafia on do pojemnika na śmieci niesegregowane, co jest ewidentnym błędem. Jeśli więc skuwana jest posadzka lub wymieniane płytki ceramiczne to należy je zagospodarować osobno. Wyrzucenie gruzu do kosza na odpady niesegregowane może skutkować brakiem odbioru nieczystości lub koniecznością ich ponownego przesortowania. Nasza firma posiada w swojej ofercie kontenery na gruz, które możemy podstawić do dowolnego miejsca w kraju.
  • Brudna folia malarska – folia malarska wykonana jest z tworzywa sztucznego. Służy ona nam do przykrywania mebli, sprzętów RTV oraz innych powierzchni, które mogą się zabrudzić podczas prac budowlanych. I choć czystą folię można wyrzucać do pojemników na plastik to jej brudna odmiana musi zostać umieszczona w kontenerze na opady budowlane. W przypadku gdy posiadamy niewielkie ilości folii to możemy podjąć próbę jej nieodpłatnego dostarczenia do PSZOK – u.
  • Brudne kartony – w dobie wojny i kryzysu pojawiają się spore problemy z dostępnością papieru. Znacznemu zwiększeniu uległa też jego cena, która obecnie budzi spory postrach konsumentów. W świetle tych słów firmom recyklingowym powinno zależeć na jak największym odzysku odpadów o kodzie 15 01 01. Niestety nie każe odpady takie jak kartony, czy papierowe obwoluty nadają się do recyklingu. W przypadku gdy mamy do czynienia z odpadami zaolejonymi, pobrudzonymi farbą lub innymi chemikaliami jedyną metody na ich upłynnienie będzie wynajem kontenera.

Co zaliczamy do odpadów budowlanych?
Co zaliczamy do odpadów budowlanych?