Wynajmij
ogrodzenie
online
Upcykling - wyższa forma recyklingu
2024-01-17 Łukasz Kamiński

Co to jest upcykling?

Środowisko naturalne zalewa coraz więcej śmieci. Na zbiornikach wodnych budowane są tamy w celu przechwytywania odpadów i ich wyławiania. Jednak jest to działanie doraźne i nie wszędzie stosowane, dlatego trzeba robić wszystko, by ograniczyć ilość odpadów, które potem trafiają do gleb, mórz i oceanów. Warto wykorzystać do tego celu upcykling. Czym jest i jak można go realizować?

Upcykling co to? 

Recykling inaczej może być określany jako upcykling, jednak tak naprawdę jest to wyższa forma recyklingu. Dlaczego? W ramach przetwarzania odpadów w procesie recyklingu są one wykorzystywane do ponownego tworzenia tych samych lub podobnych rzeczy. Z kolei upcykling pozwala na stworzenie zupełnie nowych rzeczy z określonych odpadów, tak by nie trafiły one na wysypisko czy do sortowni. Można go realizować szczególnie w domowych warunkach, dając poszczególnym odpadom drugie życie. Ponownie można wykorzystać na różne sposoby plastikowe butelki po napojach, szklane butelki, metalowe puszki czy nawet potłuczone szkło. Drugie życie mogą otrzymać stare ubrania, firany czy poszewki na poduszki. Oczywiście upcykling może mieć różne odsłony i dotyczyć choćby tworzenia z odpadów zupełnie nowych mebli w ramach DIY. Jest to jedna z popularniejszych form upcyklingu.     

Poznajcie przykłady upcyklingu i zainspirujcie się!

Można wymienić naprawdę wiele przykładów upcyklingu. Jednym z najbardziej popularnych jest tworzenie mebli z palet przemysłowych. Jest to bardzo proste zadanie. Wystarczy wykorzystać kilka starych palet, następnie dobrze je oszlifować i zbić ze sobą lub skleić. Z palet można stworzyć narożnik, stół, stolik kawowy, szafkę nocną, a nawet łóżko. Wystarczy odrobina wyobraźni i kilka narzędzi. Można też wykorzystać farbę, choć lepszym rozwiązaniem, także dla środowiska, będzie użycie lakierobejcy do drewna na bazie naturalnego wosku pszczelego. Dzięki temu drewno może być zabezpieczone przed działaniem wilgoci, powstawaniem pleśni czy grzybów, a także butwieniem. W ten sposób należy zabezpieczyć zwłaszcza te samodzielnie wykonane meble, które będzie się wykorzystywać na zewnątrz, choćby na tarasie. Meble z palet to tylko jeden z przykładów upcyklingu. Można z powodzeniem do wykonania praktycznych mebli wykorzystać także butelki PET. Wystarczy ułożyć je w sześciokątne czy prostopadłościenne bryły i sklepić przy użyciu taśmy. Do wykonania tapicerki można wykorzystać stare tekstylia i w ten sposób stworzyć choćby praktyczny puf do pokoju dziecka czy nawet eko salonu

Upcykling w Twoim domu – co jeszcze możesz zrobić dla środowiska?

Jeżeli chcesz zrobić dla planety coś więcej, staraj się wykorzystywać odpady do różnych celów. Plastikowy wkład z przegrodami po ciastkach może posłużyć jako organizer na długopisy. Z kolei puszki po fasoli czy kukurydzy wykorzystasz do składowania ziół czy też ich uprawiania. Takie puszki sprawdzą się zarówno jako wazoniki, jak i doniczki. Szklane butelki wykorzystacie np. jako dodatkowe lampki. Wystarczy włożyć do nich ledowy wkład czy lampki LED. Słoiki czy butelki świetnie sprawdzą się też jako samodzielnie wykonane dekoracje do domu czy na taras. Można w nich umieścić tealighty albo ozdobne, zapachowe świece, a także np. kolorowe kamienie. Ze starych swetrów można wykonać duży koc, który przyda się w chłodne wieczory. Do wykonania koca czy pledu można wykorzystać także poszewki na poduszki. Patchworkowe prace są bardzo modne i efektownie się prezentują. Do wykonania pledu można wykorzystać choćby stare t-shirty.          

 

Upcykling - wyższa forma recyklingu
Upcykling – wyższa forma recyklingu