Wynajmij
ogrodzenie
online

Segregacja śmieci w szkołach – edukacja od najmłodszych lat

Segregacja śmieci w szkołach
2024-02-06 Łukasz Kamiński

Segregacja śmieci w szkołach – edukacja od najmłodszych lat

Dzieci już od najmłodszych lat powinny uczyć się zasad dotyczących ekologii, a więc także tego jak właściwie segregować śmieci. Często okazuje się, że dzieci w wieku szkolnym nie wiedzą jak właściwie segregować śmieci, dlatego też w każdej szkole powinny znaleźć się kosze do segregacji dla dzieci.

Segregacja odpadów w szkole – jakie kosze na śmieci dla dzieci sprawdzą się najlepiej?

Segregacja śmieci w szkole pozwala zachować ład i porządek, ale też uczyć dzieci zasad ekologii. Dzieci więc muszą nauczyć się jak właściwie segregować odpady i dlaczego jest to tak ważne. W każdej szkole powinny stanąć odpowiednie kosze na śmieci przeznaczone dla dzieci, a więc powinny mieć one jasne i czytelne oznaczenia, a więc żółte pojemniki przeznaczone są na plastiki i metal, niebieskie – na papier, zielone – na szkło, zaś te w kolorze czarnym – na śmieci mieszane. Kosze do segregacji dla dzieci muszą być też łatwe w użytkowaniu. Najlepiej więc wybrać stacje do segregacji odpadów, które posiadają modułową konstrukcję i oddzielone pojemniki. Jednocześnie ich konstrukcja powinna być stabilna, tak by kosze nie przewracały się i nie stanowiły zagrożenia dla dzieci. Kosze do segregacji śmieci dla dzieci powinny też posiadać duże otwory, ewentualnie mogą być otwierane i zamykane za pomocą pedału. Dzięki temu można zachować maksymalny poziom higieny

Kosze na śmieci – niezbędne w każdej sali lekcyjnej

Stosunkowo duże, np. 20-litrowe kosze na śmieci powinny znajdować się na korytarzu. Do takich dzielonych koszy dzieci mogą wrzucać folię po drugim śniadaniu czy też szklane butelki po soku. Natomiast w sali lekcyjnej powinien znaleźć się mały kosz na śmieci dla dzieci, np. na śmieci mieszane, wyposażony w ruchomą pokrywę. Pamiętajcie też, aby zawsze wybierać kosze, które kolorem nawiązują do zbieranych odpadów i śmieci. Dzieci już od najmłodszych lat powinny uczyć się, dlaczego segregacja odpadów jest tak ważna. Przede wszystkim dzięki niej ogranicza się ilość odpadów, które trafiają na wysypiska. Dodatkowo, segregując odpady, wspiera się recykling, a w ten sposób poprawia stan wód, gleby czy powietrza. Gdy wybiera się odpowiednie kosze na śmieci segregacja dla dzieci jest łatwiejsza i uczą się jej w sposób naturalny. Zyskują więc dobre nawyki i lepsze poszanowanie dla przyrody. Przydatne są też kosze szafkowe o potrójnej konstrukcji, które nie zajmują wiele miejsca i można je umieścić pod biurkiem nauczyciela.   

 

Segregacja śmieci w szkołach
Segregacja śmieci w szkołach