Wynajmij
ogrodzenie
online

Kosze na zużyte rękawiczki i maseczki – gdzie wyrzucać środki ochrony osobistej?

Kosze na zużyte rękawiczki
2024-02-07 Łukasz Kamiński

Kosze na zużyte rękawiczki i maseczki – gdzie wyrzucać środki ochrony osobistej?

W ostatnich kilku latach mieliśmy do czynienia z panującą pandemią. Okazało się wtedy, że wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego jak właściwie segregować i gdzie wyrzucać zużyte rękawiczki oraz maseczki. Warto poznać odpowiedź na to pytanie.

Kosze na zużyte maseczki – jakie wybrać?

W ostatnich latach okazało się, że zużycie jednorazowych maseczek jest naprawdę duże. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że choć wykonane są z tworzyw pozornie nadających się do recyklingu, to jednak ze względu na to, że mogą być źródłem bakterii czy wirusów nie można poddać ich recyklingowi. Niezbędne są więc kosze na maseczki i tutaj należy wiedzieć, że wyrzuca się je do pojemników na odpady mieszane. A więc kosze na zużyte maseczki powinny mieć kolor czarny bądź ciemnoszary. Warto wiedzieć, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zaleca, by zużytych maseczek nie wyrzucać w miejscach użytku publicznego. Absolutnie nie można wyrzucać ich do koszy w kolorze żółtym. Nie można także wyrzucać ich bezpośrednio do kanalizacji, gdyż to stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku maseczek używanych w placówkach zdrowia. W takim przypadku takie maseczki uznaje się za odpad potencjalnie niebezpieczny. Z tego powodu odbierane są przez uprawnione służby. 

Kosze na zużyte rękawiczki – gdzie wyrzucać środki ochrony osobistej?

Wzrosłą nie tylko ilość zużytych maseczek, bo podobnie rzecz wygląda w przypadku jednorazowych rękawiczek. Wyobraźcie sobie, że z powodu pandemii doszło do jeszcze większej produkcji śmieci, a mianowicie wyrzucone rękawiczki i maseczki spowodowały wzrost ich ilości o 300 tys. ton. Z tego powodu w miejscach użytku publicznego umieszcza się coraz więcej pojemników na odpady. Kosze na zużyte rękawiczki powinny mieć kolor czarny. Żadne rękawiczki jednorazowe nie podlegają segregacji. Należy pamiętać, że nawet te wykonane z tworzywa sztucznego trzeba wyrzucić do kosza w kolorze czarnym i to niezależnie od tego, czy używane były przez osoby chore, czy też nie. W każdym miejscu użytku publicznego powinny stanąć kosze na rękawiczki i maseczki. Obecnie coraz rzadziej stosuje się te środki ochrony osobistej, jednak wciąż są osoby, które starają się chronić przed potencjalnym zagrożeniem jakie niesie ze sobą nie tylko koronawirus, ale też grypa.       

 

Kosze na zużyte rękawiczki
Kosze na zużyte rękawiczki