Wynajmij
ogrodzenie
online
zmniejszanie objetosci odpadow 400x350 - Zmniejszanie objętości odpadów
2019-05-07 Łukasz Kamiński

Pojemniki na odpady to towar, za który należy zapłacić określoną sumę pieniędzy. Kupno nawet  używanego zbiornika to bowiem wydatek rzędu ponad 100 złotych. Nie zawsze warto go ponosić. W niektórych przypadkach wystarczy jeszcze raz przeanalizować w jaki sposób wyrzucamy nieczystości i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Cały arsenał pojemników nie tylko nie poprawi ich wydajności, ale również będzie zniekształcać obraz całego gospodarstwa. Dodatkowo ucierpi na tym nasze środowisko. Do dobrych praktyk na zmniejszanie objętości odpadów zaliczyć możemy:

Zmniejszanie objętości odpadów

  • Zgniatanie śmieci – wielu z nas odwiedza swój pojemnika na odpady więcej niż raz dziennie. Wpływ na taki stan rzeczy ma obecna rzeczywistość gospodarcza. Coraz więcej produktów opakowywanych jest w kolorową folię czy wielowarstwowy papier. Wyrzucenie tego typu śmieci bez ich zgniecenia sprawi, że wycieczki do śmietnika mogą jeszcze bardziej przybrać na sile. Jeśli więc nie chcecie Państwo posiadać więcej niż jednego kosza na śmieci to postarajcie się zminimalizować rozmiar jego zużytego opakowania.
  • Optymalne wypełnienie pojemników – wiele pudełek, butelek czy kartoników po artykułach spożywczych i przemysłowych wykonana jest z wielu surowców jednocześnie. W ich skład wchodzi najczęściej plastik, szkło, papier, metal oraz szkło. Umiejętne rozczłonkowanie ich na poszczególne elementy sprawi, że będzie można pozbyć się ich w sposób optymalny. Jeśli wywóz śmieci zmieszanych odbywa się raz w miesiącu to w zmniejszeniu objętości odpadów pomoże ich odpowiednia segregacja.
  • Korzystanie z PSZOK przy większych pracach porządkowych – punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych czyli tzw. PSZOK to miejsce gdzie za darmo można pozbyć się wielu rodzajów nieczystości. Z reguły funkcjonuje on na terenie większości gmin w naszym kraju. Każdy z nas powinien wiedzieć, co może do niego przywieźć. Tego typu informacji udzieli Państwu zapewne lokalna komórka odpowiedzialna za organizację systemu zbiórki śmieci. Nie pomijajmy PSZOK w codziennej walce z morzem nieczystości. Nie tylko pozwoli to nam na brak konieczności nabycia pojemników, ale ograniczy strumień śmieci zmieszanych. Z reguły na tzw. „gratowiska” można przywozić: ubrania, budowlankę, stary sprzęt elektro, trawę i gałęzie oraz przeterminowane leki.
Sortowanie odpadów to dobry sposób na zmniejszenie ich objętości
Sortowanie odpadów to dobry sposób na zmniejszenie ich objętości

 

Zmniejszanie objętości odpadów nie wydaje się procesem bardzo trudnym. Wystarczy podejść do niego we właściwy sposób, a swoje nieczystości wyrzucać bardziej optymalnie.