2020-02-09
Zlecanie wywozu przez BDO to nowy obowiązek, który pojawił się u wielu przedsiębiorców po 01.01.2020 r. . Obiektywnie rzecz biorąc czynność ta nie należy do najtrudniejszych. Wiele osób obawia się jednak konsekwencji błędnie wprowadzonych rekordów i i odczuwa lęk przed korzystaniem z tego systemu.
W tym krótkim poradniku pomożemy Państwu przełamać pierwsze lody i razem z naszymi czytelnikami przygotujemy „ po nowemu” pierwszą kartę przekazania odpadu. Zacznijmy zatem od samego początku. Aby rozpocząć zlecanie wywozu przez BDO należy:
Zlecanie wywozu przez BDO
- Zalogować się na swoje konto – pod adresem https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/ znajdziecie Państwo dwa obszary przeznaczone do zalogowania się w BDO. Po wybraniu jednego z nich przeniesieni zostaniecie Państwo na swoje konto w systemie i od tej pory będziecie mogli przygotowywać karty przekazania odpadów, które automatycznie trafią do wybranych firm wywozowych.
- Wybrać odpowiedni typ karty przekazania odpadu – zlecanie wywozu przez BDO będzie skuteczne, o ile wybierzecie Państwo odpowiedni typ karty. System wyróżnia dwa rodzaje formularzy: KPO i KPOK. KPO to tradycyjna i znana z wersji papierowej karta przekazania odpadu. Rozszerzenie skrótu KPOK oznacza natomiast kartę przekazania odpadów komunalnych. Karta obejmująca nieczystości komunalne nie będzie wykorzystywana przy prowadzonej przez Państwa działalności. Korzystają z niej w większości przypadków przedsiębiorstwa wywozowe.
- Wybrać Państwa rolę w łańcuchu obiegu odpadów – aby skutecznie zlecić wywóz przez BDO trzeba określić swoją rolę w łańcuchu obiegu odpadów. Jeśli zatem chcecie pozbyć się odpadów to jesteście Państwo tzw. „przekazującymi”. Po wybraniu tej opcji będziecie mogli Państwo wypełnić formularz, który sprawi, że odpady opuszczą Waszą firmę w zgodzie z obowiązującym prawodawstwem.
- Określić transportującego i przejmującego odpady – zlecanie wywozu przez BDO nie polega na tym, że z tysięcy firm wybierze się dowolną i dzięki temu skutecznie pozbędziecie się problemu z zalegającymi odpadami. Mało tego, wypełniając kartę na „chybił trafił” , wywozu odpadu można nie doczekać się w ogóle. Warto więc uzgodnić z podmiotem, który Państwa obsługuje nowe zasady współpracy. Powinniście zatem wykonać telefon do wybranego przewoźnika i ustalić z nim szczegóły usługi. Podpowie on gdzie trafi Państwa odpad (wskaże przejmującego) i poda termin, w którym usługa będzie mogła zostać zainicjowana. Taki stan rzeczy podyktowany jest tym, że przedsiębiorstwom zajmującym się nieczystościami przybyło bardzo wiele obowiązków. Przy odrobinie pecha Wasze zlecenie wywozowe można zostać niezauważone. BDO nie posiada żadnego systemu alertów. Nie można więc liczyć na to, że przewoźnik dostanie maila lub sms’a, że przedsiębiorstwo X „tonie w odpadach”.
- Wprowadzić informacje dotyczące odpadów – najważniejszą kwestią przy wypełnieniu tego pola jest znajomość odpadu, który ma opuścić Waszą firmę. W poszczególnych rubrykach wprowadza się jego kod oraz informacje dotyczące jego ilości. Nie można więc wpisać tu czegokolwiek. Po wskazaniu odpowiedniego kodu, określamy w przybliżeniu jego masę ( o ile w firmie nie ma wagi) i zatwierdzamy tak przygotowaną kartę. Po zrobieniu tego trafi ona do firmy, z którą współpracujemy w zakresie wywozu śmieci.
- Skorygować kartę przekazania odpadu – po odebraniu naszych śmieci najczęściej karta, którą wcześniej przygotowaliśmy dostanie status odrzuconej. Powodem takiego stanu rzeczy będzie w większości przypadków błędna masa. Nie należy się tym przejmować, tylko dokonać korekty. Za jej wykonanie nie grożą nam żadne konsekwencje. Można nawet rzec , że jest ona integralną częścią całego procesu.