Wynajmij
ogrodzenie
online
zla segregacja odpadow 400x350 - Zła segregacja odpadów
2019-05-10 Łukasz Kamiński

Segregacja odpadów to proces, który tylko z pozoru wydaje się prosty. Różnorodność śmieci, z  którymi mamy do czynienia sprawia, że nie każdy z nas wie co i gdzie wyrzucić. I choć edukacja ekologiczna reprezentuje coraz wyższy poziom to nadal dotyka nas cały szereg dylematów. By ukrócić pomyłki Ustawodawca usystematyzował kolory pojemników na odpady.

Nie rozwiązało to jednak wszystkich problemów. Taki stan rzeczy widać szczególnie wśród mieszkańców zabudowy wielolokalowej. To właśnie tam śmietniki są najbardziej anonimowe i trudno je przypisać komukolwiek. Do najczęstszych błędów w segregacji odpadów zaliczyć możemy:

Zła segregacja odpadów – częste błędy 

  • Odpady budowlane w pojemniku na śmieci zmieszane – wielu osobom pojemnik na odpady zmieszane kojarzy się z koszem na wszystko. Tego typu podejście jest oczywiście błędne. Wrzucanie starych kafelek czy zlewozmywaka do śmietnika w kolorze czarnym to poważny błąd. Może ona poskutkować brakiem odbioru nieczystości i konsekwencjami ze strony Jednostki nadzorującej zbiórkę. Pod żadnym pozorem odpadów budowlanych nie powinno się wyrzucać razem ze śmieciami niesegregowanymi. Głównym powodem powyższych ograniczeń jest sposób ich zagospodarowania oraz możliwość spowodowania uszkodzeń w sprzęcie komunalnym.
  • Odpady elektro w pojemniku na metal i tworzywa sztuczne – obudowa od komputera, telewizora czy stara suszarka to śmieci, które w przewadze składają się z plastiku. Nie wolno ich jednak wyrzucać do pojemników w kolorze żółtym. Pod żadnym pozorem nie można ich również demontować, próbując odseparować poszczególne frakcje. Czynność ta powinna być domeną wyspecjalizowanych firm recyklingowych, gdyż powoduje zagrożenie dla środowiska i naszego bezpieczeństwa. Kompletny sprzęt elektro należy zawieźć do PSZOK lub oddać podczas zbiórek organizowanych przez Gminę.
  • Pozostałości szklarni i naczynia żaroodporne w pojemniku na szkło – wiele osób mieszkających na wsi posiada swoje szklarnie. Z czasem trzeba je zreperować, a niekiedy wymienić na nowsze. Przy okazji tego procesu powstają odpady szkła. Nie jest to jednak surowiec opakowaniowy i nie powinno się go wyrzucać z butelkami po sokach czy piwie. Szkło budowlane będzie bowiem traktowane jako zanieczyszczenie i skutecznie osłabi wartość całego wsadu. Podobnie sprawy wyglądają z naczyniami żaroodpornymi. Ich faktura powoduje, że jedynym miejscem utylizacji mogą być śmietniki koloru czarnego.
Zła segregacja odpadów
Zła segregacja odpadów

 

Zła segregacja odpadów to prawdziwy problem. Aby upewnić się co do poprawności naszego myślenia o poszczególnych nieczystościach, zapraszamy do przetestowania naszego słownika.